Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Včelaři kontrolují, jak byla úspěšná podzimní léčba proti varroáze

Zdálo by se, že zima je obdobím, kdy se včelaři o své úly nemusí vůbec starat. Nicméně právě leden je měsícem, kdy nastal čas pro kontrolu broučků varroa v úlech. Včelaří sbírají takzvanou měl, kterou posílají k přezkoumání na státní veterinární správu.

Včely v zimě v úlech nespí, jak by se navenek mohlo zdát, seskupí se do chomáče a energii potřebnou pro tvorbu tepla čerpají z medových zásob. Postupně odvíčkovávají buňky a při tom padá na podložku na dně úlu takzvaná měl. A to je důvod, proč neodpočívají ani včelaři. Tuto měl sbírají a kontrolují, jak úspěšné bylo podzimní léčení včel proti varroáze.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “To se dělá z toho důvodu, aby se dokázalo kontrolovat množství broučků varroy obsažené ve měli. Z těch podložek se právě ta měl sbírá a dává se na veterinu na vyšetření.”

Státní veterinárně správě musí včelaři vzorky odevzdat do 15. února. Dobrý výsledek znamená, že by výskyt neměl být vyšší než tři broučci na jedno včelstvo.

Kleštík Varroa destructor napadl loni na podzim také městské včely, i přes důkladné přeléčení dvě z osmi včelstev uhynula. Jiří Schindler, který se o včely stará, nyní odebral měl také v úlech v Žilině a u Lesoparku. Výsledek vyšetření bude znát zhruba za měsíc.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “Pokud by ten výskyt kleštíka včelího byl vyšší než ty tři na jedno včelstvo, tak se musí v dubnu provést léčení přímo plodu, čili včelstvo se musí otevřít a přímo ten plod se musí natřít tím ochranným prostředkem.”
Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Takzvané jarní přeléčení je možné do 15. dubna, kdy může být naposledy použito léčivo, které by nemělo být obsaženo v medu. Tím se také zamezí šíření toho broučka.”

Kromě různých léčiv mohou včelaři používat na likvidaci škůdců také technická zařízení, například varroa controller, který působí bez chemie pouze teplem. Brouček varroa totiž snese nižší teploty než včely.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Tím teplem, kde se dosahuje určité teploty po určitou dobu, dochází opravdu ke zničení těch broučků a je to jeden z nejšetrnějších postupů. Bohužel je to dost nákladné.”
Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: ”Je to sice časově náročné, je to pracnější, ale je to technika, která pomocí tepla toho kleštíka zlikviduje. Takže si myslím, že je to užitečné a určitě to bude prospěšné. Nebude potřeba tolik chemie těm včelkám do úlu dávat.”

Novojičínská organizace včelařů by ráda tento přístroj zakoupila. Jeho cena se pohybuje kolem 60 tisíc korun, pokusí se požádat také o podporu z rozpočtu města.

Nahlásit chybu


K tématu