Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé s rakovinou plic přicházejí pozdě. Nemocnice v Novém Jičíně pomůže s prevencí

Nový Jičín |

Nádory plic mohou zůstat dlouhou dobu bez projevů a pacienti většinou přicházejí už ve stadiu, kdy je nelze operovat. Komplexní onkologické centrum novojičínské nemocnice přichází s řešením, jak situaci zlepšit. Chce dbát ve spolupráci s praktickými lékaři na prevenci prevenci. Může totiž provádět screeningové vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) s nízkou dávkou záření.

Nový preventivní program Časný záchyt rakoviny plic je určen pro praktické lékaře, kteří budou oslovovat své rizikové pacienty. 

Ľubomír Leškovský, primář plicního oddělení: "Jedná se zejména o současné nebo bývalé kuřáky od 55 do 74 let. V České republice se předpokládá přibližně 500 000 osob, které jsou vhodnými kandidáty na zapojení do programu. Vyšetření není nijak náročné a už během několika minut dokáže odhalit nádor."

Praktičtí lékaři mohou objednávat pacienty k vyšetření do plicní ambulance nemocnice v Novém Jičíně. Pacient bude vyšetřen pneumologem, provede se kompletní funkční vyšetření plic, rentgen plic a následně bude objednán na CT plic s tím, že i externí ambulantní pneumologové mohou pacienta objednávat na CT vyšetření přímo.

David Vrána, vedoucí novojičínského Komplexního onkologického centra: "Ze zdrojů České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP víme, že v posledních letech je jenom pětina nalezených karcinomů ve stadiu I nebo II a největší zastoupení mají naopak pozdní stadia – zejména stadium IV,“ říká MUDr. Leškovský. „Dostupná celorepubliková data z UZIS jsou alarmující. Jen 15 až 20 % případů je zachyceno v méně pokročilém stádiu. Nemocní přicházejí pozdě, když už nejde nádor operovat. Naopak když je rakovina odhalena včas, nasazená léčba zvyšuje šanci na úplné vyléčení."

Hlavní příčinou tohoto zhoubného nádoru je kouření. Podle počtu vykouřených krabiček cigaret během života bude pacientům vyšetření doporučeno.

David Vrána, vedoucí novojičínského Komplexního onkologického centra: "Je proto pochopitelné, že součástí programu musí být pro současné kuřáky jasné doporučení přestat kouřit a nabídka léčby závislosti na tabáku, včetně předání kontaktů a pro bývalé kuřáky podpora v abstinenci. To by mělo proběhnout alespoň formou krátké intervence u odesílajícího praktického lékaře."
Marek Velkoborský, primář radiodiagnostického oddělení: "Pacienti nemusí mít obavy. Samotné CT vyšetření je nebolestivé, nevyžaduje žádnou speciální přípravu a trvá jen několik minut. Dosavadní zkušenosti z velkých studií, které se problematikou časného záchytu karcinomu plic zabývaly, prokázaly, že screening s využitím CT je účinným způsobem jak zachytit u rizikových osob nádor v časném stádiu, kdy jej lze léčit chirurgickým zákrokem a je vysoká šance na vyléčení."

Již nyní mohou plicní lékaři objednávat pacienty na vyšetření CT plic v rámci pilotního programu na časný záchyt karcinomu plic.

Nahlásit chybu


K tématu

O Den prevence melanomu byl na poliklinice v centru Ostravy rekordní zájem

19. září 2023 13:06 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Lékařky kožní ambulance Polikliniky AGEL Ostrava vyšetřily rekordní počet 103 zájemců v rámci bezplatného preventivního vyšetření mateřských znamének. Výsledkem byly tři podezřelé záchyty, které byly odeslány na podrobnější vyšetření. Kožní ambulance si stabilní zájem veřejnosti o vyšetření pochvaluje, včasný nález melanomu totiž významně přispívá k jeho úspěšné léčbě.

Laboratoře AGEL vyšetří v listopadu muže nad 45 let zdarma na rakovinu prostaty

30. října 2023 17:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jako každý rok, i letos, se síť laboratoří AGELLAB v listopadu připojí k celosvětovému boji proti rakovině prostaty a varlat v rámci kampaně Movember. Až do konce měsíce tak nabídnou mužům nad 45 let věku zdarma vyšetření PSA.

Nová zubní ambulance v Novém Jičíně přijala za 4 dny na 5 600 žádostí o registraci

9. října 2023 10:17 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Další nově otevřená zubní ambulance si připsala obrovský zájem pacientů. Za první 4 dny hlásili z novojičínské nemocnice 5 592 žádostí o registraci. Tento počet několikanásobně překročil kapacitu zařízení. Vstupní prohlídky komplikuje i fakt, že řada nově registrovaných pacientů navštívila zubaře ve stavu, kdy jejich chrup již vyžaduje zvýšenou péči, a tak není možné provádět registrační prohlídky rychleji. Do ambulance proto nyní nemocnice ke zkušenému lékaři hledá posilu.


V Opavě-Kateřinkách začne výstavba nového parkoviště. Nabídne 40 míst i zeleň

Včera 15:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při včerejším výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

Včera 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 6:43, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Naučili se nové výtvarné techniky a teď už na Staré poště vystavují

Městské kulturní středisko pořádá už léta výtvarné kurzy. Jejich absolventi mají nejen možnost naučit se novým výtvarným technikám, zdokonalit se, ale také mají šanci mít svou výstavu. Ta se právě teď v červenci koná na Staré poště.

Každou středu patří odpolední program dětem. Letos začal Letní festival bublinami

Také letos se ve Studénce mohou děti i dospělí těšit na programy, které budou doprovázet prázdninový čas. Letní festival nabídne dvacítku akcí. Odstartovala ho bublinová show.

Festival pod Kaštany v Novém Jičíně spojil legendy i místní písničkáře

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v Novém Jičíně. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu i country.

Studénka každý rok více kvete, už i před zámkem

16. července 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénka v posledních letech více kvete. Postupně tu vznikají nové záhony, díky kterým je městská zeleň pestřejší a barevnější. Letos třeba přibyla nová výsadba před zámkem.

Možnosti parkování v Novém Jičíně rozšíří letos více než třicítka míst

Nový Jičín se každý rok snaží rozšířit počty parkovacích míst. Letos se jejich kapacita nejvýrazněji zvýší v bytové zástavbě na Vančurově ulici, kde vzniká i úplně nová odstavná plocha pro třináct vozidel.

Přilba může zachránit život, zdůrazňovali na cyklostezce Koleje policisté a BESIP

16. července 2024 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Novojičínští policejní preventisté a zástupci BESIPU se připojili ke 14. ročníku celorepublikové kampaně “Na kole jen s přilbou”. Na důležitost nošení této ochranné pomůcky upozorňovali dospělé i děti na cyklostezce Koleje.

Lidé s rakovinou plic přicházejí pozdě. Nemocnice v Novém Jičíně pomůže s prevencí
Vydáno 1. dubna 2022 14:34, Nový Jičín, Jiří Cileček
Nádory plic mohou zůstat dlouhou dobu bez projevů a pacienti většinou přicházejí už ve stadiu, kdy je nelze operovat. Komplexní onkologické centrum novojičínské nemocnice přichází s řešením, jak situaci zlepšit. Chce dbát ve spolupráci s praktickými lékaři na prevenci prevenci. Může totiž provádět screeningové vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) s nízkou dávkou záření.

zdroj foto: Nemocnice AGEL Nový Jičín

Nový preventivní program Časný záchyt rakoviny plic je určen pro praktické lékaře, kteří budou oslovovat své rizikové pacienty. 

Ľubomír Leškovský, primář plicního oddělení: "Jedná se zejména o současné nebo bývalé kuřáky od 55 do 74 let. V České republice se předpokládá přibližně 500 000 osob, které jsou vhodnými kandidáty na zapojení do programu. Vyšetření není nijak náročné a už během několika minut dokáže odhalit nádor."

Praktičtí lékaři mohou objednávat pacienty k vyšetření do plicní ambulance nemocnice v Novém Jičíně. Pacient bude vyšetřen pneumologem, provede se kompletní funkční vyšetření plic, rentgen plic a následně bude objednán na CT plic s tím, že i externí ambulantní pneumologové mohou pacienta objednávat na CT vyšetření přímo.

David Vrána, vedoucí novojičínského Komplexního onkologického centra: "Ze zdrojů České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP víme, že v posledních letech je jenom pětina nalezených karcinomů ve stadiu I nebo II a největší zastoupení mají naopak pozdní stadia – zejména stadium IV,“ říká MUDr. Leškovský. „Dostupná celorepubliková data z UZIS jsou alarmující. Jen 15 až 20 % případů je zachyceno v méně pokročilém stádiu. Nemocní přicházejí pozdě, když už nejde nádor operovat. Naopak když je rakovina odhalena včas, nasazená léčba zvyšuje šanci na úplné vyléčení."

Hlavní příčinou tohoto zhoubného nádoru je kouření. Podle počtu vykouřených krabiček cigaret během života bude pacientům vyšetření doporučeno.

David Vrána, vedoucí novojičínského Komplexního onkologického centra: "Je proto pochopitelné, že součástí programu musí být pro současné kuřáky jasné doporučení přestat kouřit a nabídka léčby závislosti na tabáku, včetně předání kontaktů a pro bývalé kuřáky podpora v abstinenci. To by mělo proběhnout alespoň formou krátké intervence u odesílajícího praktického lékaře."
Marek Velkoborský, primář radiodiagnostického oddělení: "Pacienti nemusí mít obavy. Samotné CT vyšetření je nebolestivé, nevyžaduje žádnou speciální přípravu a trvá jen několik minut. Dosavadní zkušenosti z velkých studií, které se problematikou časného záchytu karcinomu plic zabývaly, prokázaly, že screening s využitím CT je účinným způsobem jak zachytit u rizikových osob nádor v časném stádiu, kdy jej lze léčit chirurgickým zákrokem a je vysoká šance na vyléčení."

Již nyní mohou plicní lékaři objednávat pacienty na vyšetření CT plic v rámci pilotního programu na časný záchyt karcinomu plic.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000030675/lide-s-rakovinou-plic-prichazeji-pozde-nemocnice-v-novem-jicine-pomuze-s-prevenci