Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé s rakovinou plic přicházejí pozdě. Nemocnice v Novém Jičíně pomůže s prevencí

Nádory plic mohou zůstat dlouhou dobu bez projevů a pacienti většinou přicházejí už ve stadiu, kdy je nelze operovat. Komplexní onkologické centrum novojičínské nemocnice přichází s řešením, jak situaci zlepšit. Chce dbát ve spolupráci s praktickými lékaři na prevenci prevenci. Může totiž provádět screeningové vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) s nízkou dávkou záření.

Nový preventivní program Časný záchyt rakoviny plic je určen pro praktické lékaře, kteří budou oslovovat své rizikové pacienty. 

Ľubomír Leškovský, primář plicního oddělení: "Jedná se zejména o současné nebo bývalé kuřáky od 55 do 74 let. V České republice se předpokládá přibližně 500 000 osob, které jsou vhodnými kandidáty na zapojení do programu. Vyšetření není nijak náročné a už během několika minut dokáže odhalit nádor."

Praktičtí lékaři mohou objednávat pacienty k vyšetření do plicní ambulance nemocnice v Novém Jičíně. Pacient bude vyšetřen pneumologem, provede se kompletní funkční vyšetření plic, rentgen plic a následně bude objednán na CT plic s tím, že i externí ambulantní pneumologové mohou pacienta objednávat na CT vyšetření přímo.

David Vrána, vedoucí novojičínského Komplexního onkologického centra: "Ze zdrojů České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP víme, že v posledních letech je jenom pětina nalezených karcinomů ve stadiu I nebo II a největší zastoupení mají naopak pozdní stadia – zejména stadium IV,“ říká MUDr. Leškovský. „Dostupná celorepubliková data z UZIS jsou alarmující. Jen 15 až 20 % případů je zachyceno v méně pokročilém stádiu. Nemocní přicházejí pozdě, když už nejde nádor operovat. Naopak když je rakovina odhalena včas, nasazená léčba zvyšuje šanci na úplné vyléčení."

Hlavní příčinou tohoto zhoubného nádoru je kouření. Podle počtu vykouřených krabiček cigaret během života bude pacientům vyšetření doporučeno.

David Vrána, vedoucí novojičínského Komplexního onkologického centra: "Je proto pochopitelné, že součástí programu musí být pro současné kuřáky jasné doporučení přestat kouřit a nabídka léčby závislosti na tabáku, včetně předání kontaktů a pro bývalé kuřáky podpora v abstinenci. To by mělo proběhnout alespoň formou krátké intervence u odesílajícího praktického lékaře."
Marek Velkoborský, primář radiodiagnostického oddělení: "Pacienti nemusí mít obavy. Samotné CT vyšetření je nebolestivé, nevyžaduje žádnou speciální přípravu a trvá jen několik minut. Dosavadní zkušenosti z velkých studií, které se problematikou časného záchytu karcinomu plic zabývaly, prokázaly, že screening s využitím CT je účinným způsobem jak zachytit u rizikových osob nádor v časném stádiu, kdy jej lze léčit chirurgickým zákrokem a je vysoká šance na vyléčení."

Již nyní mohou plicní lékaři objednávat pacienty na vyšetření CT plic v rámci pilotního programu na časný záchyt karcinomu plic.

Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail