Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci vyčistili okolí Jičínky, od jarního úklidu je sníh neodradil

Hlavním dnem jarní kampaně Ukliďme Česko byla letos první dubnová sobota. Likvidovat černé skládky vyrazili také dobrovolníci v Novém Jičíně. Sbírali odpadky kolem toku Jičínky.

Jarní kampaň Ukliďme Nový Jičín letos provázela sněhová nadílka, ani to ale dobrovolníky neodradilo a v dostatečném počtu vyrazili na očistu kolem řeky Jičínky.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Rozhodli jsme se, že to uděláme za každého počasí. Když jsme dnes ráno stáli před devátou hodinou na startu jen čtyři, říkali jsme si nevadí, půjdeme i v malé skupince. Nakonec se ale sešla skupina 25 lidí, kteří uklidili okolí Jičínky, takže všem patří velké poděkování za statečnost, že to zvládli i v tomto počasí.”

Na zhruba tříkilometrovém úseku vodního toku směrem od mostu za Obchodním centrem Tabačka do místní části Žilina naplnili lidé odpadky desítky pytlů. Postupně je pak odvážely technické služby.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Bylo toho docela hodně, ale pravda je, že kolem řeky toho bývá hodně vždycky, protože někdy to ani nemusí být odpad z Nového Jičína, ta voda ho přinese. Jako obvykle toho bylo hodně pod mosty, kde občas bývají bezdomovci. Bohužel našli jsme i několik injekčních stříkaček a na ty jsme museli zavolat městskou policii.”

Do úklidu se zapojily rodiny s dětmi, skauti nebo klienti chráněného bydlení Archa a také někteří ukrajinští občané, kteří v Novém Jičíně našli azyl.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Paní Oksana se synem a druhá paní Oksany přišli tady do Žiliny pomoct nám s úklidem pod přístřeškem, protože zakončení dnešního úklidu bude tady v Žilině.”
paní Oksana: “Jsme moc rádi, že můžeme pomoci a udělat dobrou věc. Čeští lidé nám i Ukrajině moc pomáhají.”
paní Oksana: “Přišli jsme pomáhat i s dětmi, ony tady chodí do mateřské školky. Pomáhali jsme sbírat odpadky.”

Odměnou pro všechny dobrovolníky bylo na konci úklidové trasy posezení v Žilině pod přístřeškem s teplým občerstvením.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Máme pro všechny diplom a domluvili jsme se s Jardou Perútkou na občerstvení. Máme tady nachystanou gulášovou polévku, nějaké bagety a čaj, takže i to posezení na závěr je součástí této akce.”

Zdravé město Nový Jičín se do akce Ukliďme Česko připojuje už řadu let, dobrovolníci už takto v minulosti uklidili například koryto Grasmanky, Křivého potoka neboli Rakovce nebo Tropické údolí v lokalitě Čerťáku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy