Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Původ a tradice lidových Velikonoc v Žerotínském zámku

Muzeum Novojičínska připravilo pro školní skupiny program, kterým připomíná původ a lidové tradice Velikonoc. Děti si mohly ozdobit vajíčka použitím jarních květin a řepy nebo vyrobit symbol odcházející zimy.

Program Velikonoce v muzeu ve své první část seznámil děti s tím, proč se tyto svátky vůbec slaví, tedy s jejich křesťanským pojetím. Dále povídání pokračovalo vysvětlením navazujících lidových zvyků a tradic.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Jako je pomlázka, zdobení vajíček, pletení tatarů, vynášení Mařeny. Tohle všechno si dětí zkusí. Povídáme si o velikonočním barevném týdnu, připomínáme si velikonoční události a nakonec si děti zasadí osení, které si donesou do školy.”
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Využíváme jako materiál plata z vajíček a skořápku, vytvoříme z nich malý květináč. Děti si jednoduše odřezek plata nazdobí barevně kytičkami, motýlky a tak dále. Potom tam vložíme skořápku, do které děti dají hlínu, nasypou semínka a dílo je hotovo.”

Děti také zaujalo zdobení vajíček starými technikami, otiskem jarních květin, petrklíčů a sasanek, s použitím barvy z červené řepy nebo klasické dekorování voskem

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Holky si dělají Mařenu, kterou si odnesou do školy a bude záležet na nich , jestli ji spálí nebo vhodí do vody, abychom se konečně zbavili té zimy. A kluci si zase upletou na holky pomlázku z vrbových proutků.”
žáci ZŠ Tyršova: 
“Nejvíce se mi líbilo, že jsme si ozdobil vajíčko tou kytičkou, kdy se dává do barevné vody.”
“Mně se nejvíce líbily ty pomlázky a vajíčka.”
“Jak jsme sázeli do hlíny to obilí.”
“Zdobení kytičkami, petrklíčem.”

Přijít si do Žerotínského zámku připomenout tyto velikonoční tradice může i veřejnost, a to ve čtvrtek 14. dubna od 10 do 16 hodin.

Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail