Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čestného občana Karla Kryla uctila série tří výstav

Třemi výstavami si Nový Jičín připomíná Karla Kryla, který se loni stal čestným občanem města. V den vernisáže, a přesně v den jeho narození, písničkářův bratr Jan oficiálně převzal pamětní list potvrzující čestné občanství.

Karel Kryl se v Novém Jičíně nenarodil ani zde nezemřel, přesto je jeho jméno s tímto městem spojováno. Jeho děda zde spoluvlastnil tiskárnu, známý písničkář a básník tu prožil kousek dětství, má zde přátele a žije tu jeho bratr Jan. Právě on převzal pamětní list, který potvrzuje jmenování Karla Kryla čestným občanem Nového Jičína.

Jan Kryl: “Je velká škoda, že ten Karel už tady s námi není. Člověk si ani neuvědomuje, že už je to 28 let, co už s námi není. Je velká škoda, že ten Karel už tady s námi není. V dnešní době si, myslím, že kdyby tady bratr byl, tak už by tady znovu nebyl. Naprosto nesnášel bezpráví, byl přímo alergický na jakékoliv slovo válka a bojoval svými texty a myšlenkami právě proti násilí, bezpráví, krutosti. ”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsme hrdý na to, že jsem mohl být dneska účasten této akci, a jsem hrdý na to, že po těch chodnících, kde dneska chodíme my a jsme svobodní, chodili Karel Kryl.”

Čestné občanství navrhl udělit Karlu Krylovi zastupitel Nového Jičína Jiří Klein. Schváleno bylo loni v prosinci. V den, kdy se písničkář narodil, 12. dubna, proběhl slavnostní ceremoniál a vernisáž tři výstav, které jeho osobnost připomínají.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Pro nás to byla veliká výzva uskutečnit výstavu Kryla. Oslovili jsme pana Jana Kryla, zdali by nám s výstavou mohl pomoci. Dal nám tip na paní Szabovou, která má putovní výstavu ke Karlu Krylovi. Takže jsme se domluvili, že by tato putovní výstava mohla vhodně doplnit výstavu fotografií zde v Návštěvnickém centru.”

Dvě výstavy jsou tedy v Návštěvnickém centru, v přízemní galerii a v expozici klobouků, ty prezentují fotografie a předměty z rodinných sbírek Krylů a Muzea Novojičínska.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Ve vestibulu radnice mohou návštěvníci shlédnout na 40 panelech amatérské fotografie , a také výstřižky z knih a časopisů, které sbíraly paní Szabóová a Benešová.”

Jarka Szabóová a její dcera Ester Benešová jsou pořadatelky putovní výstavy Doteky života, Jarka Szabóová se s umělcem přátelila a spolupracovala s ním.

Všechny tři výstavy potrvají do 31. května.

Jméno Karel Kryl je v historii Nového Jičína známo už proto, že v roce 1909 tu děda Karla a Jana - taktéž Karel Kryl - založil spolu s Ferdinandem Scottim tiskárnu.

Jan Kryl: “Jenom díky tomu, že Nový Jičín byl z více než 70 procent německý, tak česká tiskárna tady nesměla po okupaci zůstat, tak proto my jsme se narodili v Kroměříži. Ale v roce 1957 jsme se vrátili a od té doby žijeme tady. Nicméně já jsme toho s Karlem moc neužil, protože Karel v roce 1958 odešel do Bechyně a pak už jsme se míjeli. On šel na vojnu, já jsem byl na průmyslovce, pak já jsem šel na vojnu a Karel už byl mezitím zase někde pryč. Takže jsme se potkávali tehdy, když měl bráška volno, a potkávali jsme se doma.”
Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail