Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Včelaři znají výsledek zimní kontroly na varroázu

Od časného jara začíná včelařům sezona intenzivní práce. Ti Novojičínští už mají za sebou kontrolu svých včelstev a znají výsledky analýzy na výskyt broučka varroa.

Sběr měle pro kontrolu výskytu kleštíka včelího prováděli novojičínští včelaři v úlech počátkem února, teď už znají výsledek. Dobrý znamená, že by výskyt neměl být vyšší než tři broučci na jedno včelstvo.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “S varroázou jsme dopadli relativně dobře, měli jsme jen tři členy, kteří měli více než tři broučky, ale to bylo, zprůměrováno, tři a půl broučka na včelstvo. Přesto, není to dobré, protože ta varroa se dokáže velice rychle množit, za měsíc se dokáže z dvaceti broučků dostat na pět tisíc.”

Včelaři, kteří měli výskyt broučka varroa nad povolený limit, musí provést přeléčení včelstev. Některé agresivnější druhy léčiv je možné použít ale jen do 15. dubna, aby nebyly následně obsaženy v medu. Dále také včelaři během jarní prohlídky kontrolují stav zásob v úlech a podle potřeby včelky i znovu přikrmují.

Miroslav Škvarek svými radami a zkušenostmi pomáhá i místním začínajícím včelařům. Vydává se i na kontrolu úlů do terénu, konkrétně tady prověřil pět včelstev.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Jsou tam ti včelstva, která jsou poměrně silná, dvě včelstva jsou ale slabší. je vidět, že se na nich podepsala i nosema. Mohla to být i kombinace nosemy a varroy. Nosema je nemoc včel, způsobuje průjmové onemocnění a také způsobuje u včel úhyn.”

Tomuto včelaři proto Miroslav Škvarek doporučil spojit dvě slabší včelstva v jedno. Ideálním pomocníkem v boji proti těmto nemocem by ovšem bylo, pokud by místní včelaři zakoupili přístroj na likvidaci škůdců, například varroa controller.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Ty včely vyhřeje, vyhřeje ten plod a odbourá ty nemoci. Když ne zlikviduje úplně, tak aspoň potlačí natolik, že by to mělo by to ty včely z toho nejhoršího vždycky dostat ven.”

Přístroj ale stojí téměř 70 tisíc korun, novojičínský svaz včelařů se na jeho zakoupení snaží získat finanční podporu z okolních obcí a města Nový Jičín, které by zařízení mohlo používat i pro léčbu svých městských včel.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy