Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žerotínský zámek voněl kváskovým chlebem a plackami

Jakým způsobem lidé dříve pekli základní potravinu - chleba - o tom byl vzdělávací program, který připravilo Muzeum Novojičínska. Děti mohly ochutnat chlebové placky a odnesly si klasický kvásek z vody a žitné mouky.

Jak se dříve mlela mouka, jaká nářadí lidé potřebovali pro zpracování obilí nebo jaké suroviny se dříve používaly na pečení - to si mohly v novojičínském muzeu vyzkoušet a vyslechnout i děti z mateřské školy Komenského, které sem dorazily na vzdělávací program “Jak se peče chleba”.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Edukační program už proběhl v roce 2017 a byl velmi úspěšný, protože děti už dneska chleba považují za něco běžného, co si koupí v obchodě, ale pro naše předky byla ta cesta ke chlebu úplně jiná. Takže my děti s touto cestou seznamujeme, od toho orání a přípravy půdy, přes zasetí až po sklizeň a po tu samotnou přípravu surovin na ten chleba. Vlastně jim názorně předvádíme, jak se ten chleba pekl.”

Upéct samotný chleba by v muzeu trvalo dlouho, a děti tak na místě ochutnaly alespoň chlebové placky, které pomáhaly vyválet.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Kolegyně připravila kvásek, který je podle starých tradic z žitné mouky a vody. Potom připravila těsto, které ochutila kmínem a solí, tak jako za starých časů. Dětem jsme připravili takové malé množství těsta a děti si vyválejí malou placku, která se venku bude opékat.”

Čerstvým pečivem pak vonělo nádvoří Žerotínského zámku celý týden.

Kousek klasického kvásku, který pracovnice muzea připravily a udržovaly už od Vánoc, si děti odnesly do školky, a s pomocí paní učitelek si mohou zkusit upéct klasický chleba našich předků.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy