Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava ve vestibulu radnice zdůrazňuje prestiž sociální práce

Ve vestibulu radnice je k vidění výstava, která vyzdvihuje prestiž práce v sociální oblasti. Popisuje autentické příběhy pracovníků Slezské diakonie. Doplněna je o kreslené komiksy a fotografie.

Výstava s názvem „Pracuji v sociálních službách a jsem na to hrdý“ je od 22. listopadu do 3. prosince k vidění v aule novojičínské radnice. Jedná se o projekt praxe studentů Ostravské univerzity, Fakulty sociálních studií. Cílem výstavy je připomenout důležitost a prestiž sociální práce.

Gabriela Lhotská, Slezské diakonie, vedoucí oblasti Novojičínsko: “Když jsme na počátku té práce, protože jsem jedním z těch studentů, když jsem se bavili o tom, jaký ten výstup budeme mít, tak jsem se zabývali těmi problematickými okruhy, a to je hlavně málo kvalifikovaných zaměstnanců, stárnutí zaměstnanců, je to také téma, že studenti sociálních studií ztrácí motivovanost a po vystudování v oboru nezůstanou. A také obava, že v budoucnu nebude mít kdo pečovat třeba o naše maminky nebo o nás. Tak proto jsme se rozhodli tuto výstavu udělat.”

Na jednotlivých panelech jsou autentické příběhy pracovníků Slezské diakonie v Moravskoslezském kraji, kteří pracují například v oblasti sociální asistence, v denním stacionáři, sociálně terapeutických dílnách nebo i v terénní službě pro děti s drogovou závislostí. Všichni dosáhli vysokoškolského vzdělání, výstava je proto i motivací pro současné studenty.

Gabriela Lhotská, Slezské diakonie, vedoucí oblasti Novojičínsko: “Aby viděli, kam až mohou dojít, co mohou dělat, jak pestrá a odborná sociální práce je. Na těch panelech je uvedeno z jaké sociální služby ten člověk je, kde pracuje, s jakou cílovou skupinu. Kladli jsme jim také různé typy otázek, proč se rozhodli pracovat v sociálních službách, jaké metody a techniky při své práci používají, jak vidí svou práci za pět let a nebo co jim jejich výkon profese ztěžuje.”
Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Sociální pracovník je průvodce lidí s nepříznivými životními situacemi a dobře odvedená sociální práce vlastně nesmí být vidět. Sociální pracovník nabízí klientovi řešení a klient přijímá to, co je mu nejbližší. A sociální pracovník musí upozadit svou osobnost, a dát prostor klientovi, aby spolu s ním našel tu pro něj nejpřijatelnější cestu. Sociální práce naučí chápat ostatní lidi, naučí nás je akceptovat, nenálepkovat, neodsuzovat.”

Rozhovory s pracovníky v sociálních službách doplňují fotografie z jejich praxe a originální komiksy.

Gabriela Lhotská, Slezské diakonie, vedoucí oblasti Novojičínsko: “Na ten komiks jsem oslovila dlouholetou kolegyni Danielu Kotalovou, která pracuje v Novém Jičíně v sociálně terapeutických dílnách, kde vede i maňáskové divadlo. A protože je všestranně nadaný člověk, tak jsem ji poprosit, a ona na základě toho rozhovoru nakreslila ke každé osobě komiks.”

Výstava je putovní, ve radnice radnice je k vidění do pátku 3. prosince.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy