Průvod masopustních maškar vyrazil v pátek 10. února z nádvoří Žerotínského zámku a směřoval na Masarykovo náměstí, kde už byl v plném proudu masopustní jarmark.
Hana Rolná, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Tradičně zahajuje novojičínské jarmarky masopustním jarmarkem, letos ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a Starojicko historickou společností.
Anna Hanzelková, Muzeum Novojičínska: “Tvořili jsme to tak, jak si myslím, že se to kdysi odehrávalo na Novojičínsku, na Kravařsku a v okolních vesnicích, společně s naší kolegyní etnografkou Evou Glogarovou. Mezi ty nejtypičtější masky patří třeba kobyla, řezník a samozřejmě nikde nesmí chybět medvěd. Potom jste tady mohli objevit třeba i faráře, který žehná té base, a mohli jste tady vidět tradiční plačky, které pláčou při pochovávání basy, a byl tady také šašek.”
Průvody se konaly dva, ten dopolední byl určen zejména dětem, aby se mohly s těmito lidovými zvyky seznámit.
Hana Rolná, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Děti z místních školek a hlavně z měst, aby viděly, o čem ten masopust je, Jaké ty tradiční masky byly, jak ten průvod kdysi vypadal, toto vše je se v přenesené podobě na náměstí a je to děláno především pro ně.”
návštěvníci akce:
“Mám tu malé dítě, druhé je tu se školkou, líbí se mi to moc, je to taková krásná tradice.”
“Ať si užijeme, podíváme se, co se dá nakoupit, co se dá vypít. Všechno to tu mají dobré, tak jsme spokojeni.”
Anna Hanzelková, Muzeum Novojičínska: “To pochovávání basy symbolizuje začátek toho masopustu, kdy se potom nesmělo veselit, radovat. Nebyly povoleny žádné bály, oslavy, žádné světské radosti. Bylo to období postního času před velikonocemi.”
Pochovávání basy se v Novém Jičíně konalo v dřívějšímu termínu, než velí tradice. Důvod byl ovšem prostý, od 13. února mají místní děti týden jarních prázdnin a mnoho rodin míří mimo město.