Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

"Stromy na náměstí oceníme po pár letech," říká místostarosta Ondřej Syrovátka

Na Masarykově náměstí, po zhruba sto letech, opět rostou stromy. Jejich výsadba ovšem není návratem do historie, jako spíše potřebou současné doby.

Dva měsíce trvající práce, spočívající v přípravě čtyř speciálních výsadbových jam, dospěly ke svému závěru - dovnitř byly zasazeny lípy varšavského typu. Na novojičínské náměstí se tak zhruba po sto letech vrátily stromy, nicméně nejde o vzpomínání na minulost, jako spíše o nezbytnost dnešní doby.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dílo je hotovo, já se domnívám, že to vypadá krásně, ale že to oceníme daleko více až na jaře, a také možná až po pár letech, až se trošku více rozvinou a ten stín, který budou dávat, tak bude ještě o něco větší.”
obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína:
“Líbí, ony tady byly, takže já jsem ráda, že tady budou zase.”
“Mně se to líbí, u nás na Husovce takový strom zasadili a už je krásný. Bude to nádherné.”
“Líbí se mi to, ale nevím, co z toho vyroste.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tam byl daný nějaký obvod kmene, který ta firma splnila. O moc větší stromy tu sázet nejde, jednak by to bylo složité převážet a jednak by se nemusely uchytit, takže toto je opravdu optimální velikost. Za pár let ty stromy dosáhnou takové velikosti, především košatosti koruny, že už to bude stačit.”

Projekt výsadby vyšel na 1 million 300 tisíc korun, a to zejména kvůli systému prokořenitelných buněk, který vyplňuje výsadbové jámy.

Jan Servus, arborista: “Je to jeden z nejdokonalejších systémů pro výsadby stromů v městském prostředí. Vytvoří se výsadbová jáma a do ní se dají tyto systémy, které jsou vytvořené v zahraničí, a ony vytvoří prokořenitelný prostor pro stromy. Tím, že nedochází ke zhutnění toho prostoru, ty stromy tam mohou volně růst a ten strom má prostor, který potřebuje k tomu životu. Protože nejdůležitější pro strom je prokořenitelná část. Tento systém pochází tuším z Německa a ty realizace už jsou po celé republice.”

Firma, která výsadbu stromů provedla, bude o lípy ještě následující tři roky pečovat. Provádět bude zálivky a ořez.

Umístění stromů na náměstí požadovali lidé na veřejných fórech v letech 2017 a 2019, doporučila to také adaptační strategie města na změnu klimatu.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Poskytnutí toho stínu je asi nejdůležitější, protože přes léto na té dlažbě bývá horko. Ale má to i další pozitivní efekty, jednak stromy ve velké míře zachytávají prachové částice, zlepšují mikroklima, vláhu v tom středu náměstí. Sice se může zdát, že je to málo, ale čím rozvinutější ty koruny budou a čím větší listy budou mít tak tím i tento efekt bude výraznější.”

Mezi stromy budou ještě po skončení Adventního jarmarku umístěny lavičky.

Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail