V Novém Jičíně jsme arboristy zastihli v Janáčkových sadech. Abychom pro vás získali opravdu speciální záběry, jeden z nich si vzal naši kameru až do koruny vysokého stromu. Právě tady začíná ta nejtěžší práce.
Lukáš Oliva, arborista: "V průběhu vegetace je to lehčí, protože větve jsou zelené a olistěné. Teď je to trochu problematičtější, takže musíme dolézt až k té větvi. Prohlédneme ji, jestli je suchá nebo ne a jinak to poznáme tím citem, že vlastně tu větev zatížíme, vidíme, jak reaguje a jak působí v úžlabí větví to pnutí."
Díky práci arboristů žije kvalitně ošetřený strom déle. Suché a defektní větve rychle mizí. živě, jak vyhazuje nějakou větev.
Lukáš Oliva, arborista: "Ten bezpečnostní řez spočívá v odstraňování všech suchých větví, taktéž defektní větve a větve, které jsou přetížené, tak se tam dělá mírná redukce větví. Děláme i instalace vazeb do korun stromů proti rozlomení kmenů. Díky té lanové technice se můžeme pohybovat po celé koruně stromu. Kdežto kolegové, kteří to dělají na plošině, tak jsou dimenzováni košem a nedostanou se do takových extrémních poloh jako my."
Svou v podstatě nekončící práci ale arboristé milují.
Eduard Šablatura, arborista: "Děláme to všichni rádi a rád o tom vykládám. Kamarádi to berou jako velké dobrodružství. Hned poté, co tam vylezu nahoru, tak se dostaví dávka adrenalinu. Hned co opadne, tak už je to zážitkové lezení."
V Moravskoslezském kraji působí pouze tři arboristé s evropským certifikátem. Své dovednosti měří třeba na mistrovství evropy ve stromolezení.