Zimní údržba, likvidace černých skládek nebo úklid města, to vše dělali v celém kraji uchazeči o zaměstnání, které po dvou měsících na pracovním úřadě poslali do ulic do veřejné služby. Podle ústavního soudu je to ale ponižující a služba se příliš neliší od výkonu trestu obecně prospěšných prací.
Anketa: "Já si myslím, že to není ponižující a pokud berou nějaké finance z veřejných zdrojů, tak si myslím, že se může veřejná správa zajímat o druhou stránku mince, to znamená, aby odvedli tu a tam nějakou práci." "Mě nikdo nikam neposílal a já už jsem v důchodu, takže to se mě netýká. Souhlasím se soudem." "Myslím, že každá taková činnost je prospěšná lidu a to by mělo být rozhodující."
V Novém Jičíně ve veřejné službě pracuje měsíčně až 90 lidí. Co bude dál se zatím neví, Technické služby města se ale s případným úbytkem těchto pracovníků budou muset vypořádat po svém.
Milan Grestenberger, ředitel, Technické služby města Nového Jičína: "Záleží teď, jak se zachová exekutiva, jak bude reagovat na celou záležitost. My jako organizace, která provozuje veřejnou službu jsme připraveni na jakoukoliv alternativu a jednou z těch alternativ taky je, že veřejná služba bude zřejmě fungovat jako v minulosti, to znamená, že osoby, které projdou veřejnou službou, budou zainteresovány i hmotně, to znamená, že stát bude poskytovat určitou dávku na činnost jako takovou. Pokud by k tomu došlo, tak máme ještě jednu alternativu, o tom se moc nehovoří, a to jsou veřejně prospěšné práce a tam máme uzavřený pracovní poměr s pracovníky. Částečně jsou hrazeny státem, částečně technickými službami s podporou města."
V Novém Jičíně pracují občané ve veřejné službě hlavně v ulicích, starají se o pořádek a čistotu ve městě. Někteří ale pomáhají i v příspěvkových organizacích.