Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínská radnice se zcela změnila, povede ji středolevá koalice

Nový Jičín |

Týdny dohadů o novém vedení města jsou u konce. Úterní krátké, ale zato důležité ustavující zasedání zastupitelstva města zcela přepsalo politickou mapu. Poprvé od sametové revoluce povede město středolevicová koalice. Ve volbách vítězná ODS zůstala v opozici.

Obrat o 180 stupňů na novojičínské radnici. Rozluštění hádanky o novém vedení města bylo jednodušší než napovídaly čtyři týdny intenzivních jednání. Pondělní ustavující zastupitelstvo města zvolilo za hodinu a půl nejen nového starostu, ale i místostarosty a radní. Koalice sociálních demokratů, komunistů a nezávislých ovládla s podporou TOP 09 všechny klíčové volené posty ve vedení města. Novým starostou se stal lídr kandidátky ČSSD Břetislav Gelnar. Získal 16 hlasů z 29.

Břetislav Gelnar (ČSSD), starosta města: "Ta dohoda tří stran podepsaná v pátek znamenala jakousi jistotu. Co se týče TOPky, tak jsme spoléhali na prohlášení s tím, že nás budou podporovat a budou svým způsobem odborně spolupracovat. Uděláme jakýsi průnik všech programů, jednak těch tří stran, ale budeme komunikovat i s dalšími stranami, to znamená nejen s TOPkou, ale budeme dál jednat i s těmi menšími stranami, a pokud by to bylo možné a vstřícné s ODS nad jejich prioritami."

Prvním místostarostou se stal sociální demokrat Jaroslav Dvořák, druhým místostarostou pak nezávislý demokrat Přemysl Kramoliš. Koalice zřídila post uvolněného člena rady, kterým byl zvolen Milan Grestenberger ze sociální demokracie. Radu pak doplnili sociální demokraté Blanka Faluši, Josef Nekl a Václav Dorazil, nezávislý demokrat Ivo Vaněček a komunista Jiří Vávra. ODS, která i přes volební vítězství skončila v opozici, nikoho do vedení města nenavrhovala a při veřejné volbě vůbec nehlasovala.

Milan Šturm (ODS), zastupitel, předseda MS ODS: "Je to velmi smutná zpráva, protože tady lze vidět, jakým způsobem lze překroutit výsledek voleb. Jednoznačně volby v Novém Jičíně vyhrála pravice, měla mít právo myslím pokračovat v té velmi úspěšné politice řízení města z ekonomických důvodů a dalších jiných důvodů. To, že došlo k čemu došlo, já osobně vnímám jako docela velké neštěstí."

Sociální demokraté mají v devítičlenné radě města většinu 6 hlasů. V zastupitelstvu ale koalice s komunisty a nezávislými většinu nemá. ČSSD bude nejvíce komunikovat s TOP 09 a jejím lídrem Miroslavem Kobsou.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), místostarosta, předseda MO ČSSD N. Jičín: "I když máme spoustu stejných bodů programu, tak přece jenom se tam něco liší, takže my se budeme bavit i o těch bodech programu a tam si sepíšeme ty body, na kterých se shodneme, ale budou i body, kde budeme určitě i jednat složitě. Nemyslím si, že by nám vše dali zadarmo. Uvažujeme, že by pan doktor Kobsa byl předsedou kontrolního výboru, i s ohledem na to, že on není v té naší koalici."

Zato spolupráci nového vedení města s ODS bývalý starosta Ivan Týle odmítá. Tvrdí, že v demokratickém prostředí musí být jasná pozice koalice a opozice.

Ivan Týle (ODS), bývalý starosta města: "Já si nedovedu představit, že bychom si teď padli kolem krku po všech těch těžkých ranách, které nám byly zasazeny a docela unfair. A i tak, jak byla vedena volební kampaň i ve vztahu k těm různým podvodům, které se tu děly na voličích a volebních programech, si nedovedu představit, že bychom si padli kolem krku a řekli co jsme si, to jsme si, a pojďme tedy. Budeme vždycky konstruktivní v tom smyslu, jak jsme to dělali, že budeme nabízet řešení pro toto město, to co je nejlepší, a budeme se snažit zabránit a poukazovat na to, co by tomuto městu mohlo škodit."

Další jednání zastupitelstva, na kterém se budou volit členové kontrolního a finančního výboru, je v plánu na pondělí 20. prosince.

Nahlásit chybu


Passat v Ostravě-Dubině vyjel z kruhové křižovatky do pole, mezi zraněnými byly i děti

Dnes 10:53 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté vyšetřují dopravní nehodu, která se stala v pátek 31. července krátce po 13. hodině na místní komunikaci u prodejny Albert v Ostravě-Dubině. Řidič vozidla VW Passat měl podle informací záchranářů zřejmě zkolabovat a nezvládl průjezd kruhovou křižovatkou, poté vyjel mimo silnici a havaroval do pole. Zranilo se celkem pět lidí, mezi nimi i tři nezletilí.

Slavnost vyzdvihne nejen sportovní úspěchy a nabídne i adrenalinovou zábavu

Město ožije v září tradiční dvoudenní slavností. Letošní ročník má téma „Nový Jičín na stupních vítězů“ a bude oslavou sportu i jiných úspěchů v různých odvětvích.

Tragická nehoda na I/56 u Frýdlantu nad Ostravicí, zemřel mladý motorkář

Na silnici I/56 se v pátek odpoledne stala tragická dopravní nehoda. U Frýdlantu nad Ostravicí se střetl motocyklista s osobním autem jedoucím stejným směrem. Osmadvacetiletý řidič motocyklu Honda utrpěl zranění neslučitelná se životem.

Nehoda vlaku ve Svinově: rychlík z Olomouce nedobrzdil v konečné stanici

Včera 20:30 | Ostrava-Svinov | Lukáš Zavadil

Složky IZS spěchaly v pátek odpoledne na svinovské nádraží v Ostravě, kde havaroval rychlík R27 jedoucí z Olomouce do Ostravy. Strojvedoucí podle dostupných informací nedobrzdil soupravu, která narazila do zarážedla, a jeden z vozů následně vykolejil. Ve vlaku cestovalo přibližně čtyřicet lidí, podle informací policie se jeden člověk lehce zranil.

Záchranná stanice v Bartošovicích hlásí vysoký počet přijatých zvířat, vedra mohou situaci ještě zkomplikovat

Včera 10:51 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranná stanice v Bartošovicích hlásí v posledních dnech vysoký počet přijatých zvířat. Ošetřovatelé se starají například o šest čápů bílých, mládě vydry říční nebo zraněného kvakoše nočního. Přibývají také mláďata rorýsů, poštolek a drobných pěvců, kterým mohou očekávaná tropická vedra situaci ještě zkomplikovat.

Ve Větřkovicích na Opavsku stále zasahují hasiči, stupeň požárního poplachu byl snížen na II.

30. července 2026 14:00 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Rozsáhlý požár vypukl ve čtvrtek v poledne v obci Větřkovice a její části Nové Vrbno na Opavsku. S ohněm, který zasáhl plochu přibližně 27 hektarů, na místě bojovalo 30 jednotek hasičů s vyhlášeným třetím stupněm poplachu. Hasební práce probíhaly po celou noc.

V Havířově zachránili muže, který se zraněný nemohl dostat z rybníka

30. července 2026 18:01 | Havířov | Bára Kelnerová

Sušanské rybníky v Havířově se staly dějištěm záchranné akce. Ve čtvrtek odpoledne se tam sjeli hasiči a policisté, aby tam na poměrně rozsáhlém území s bujnou vegetací hledali staršího a nemocného muže, který se tam zřejmě mohl dostat do nesnází při rybaření.

IC na přehradě Šance přibližuje svět vody pomocí pěti dotykových obrazovek

Vodní dílo Šance prošlo v letech 2015 až 2018 rozsáhlou rekonstrukcí za téměř 470 milionů korun, která zvýšila jeho bezpečnost při mimořádných povodních. Součástí bylo vybudování nové provozní budovy se zázemím pro pracovníky Povodí Odry a informačním centrem, otevřeným v roce 2019.

Jeho krádež sledoval majitel na kamerách. Vykrádač chat na Frýdecko-místecku řádil šestkrát

Včera 9:05 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V jeho chatě se pohyboval neznámý člověk. Majitel ho sledoval na kamerách a zavolal na policii. Hlídka chytila zloděje venku s plnými taškami. Vyšlo najevo, že vykradl celkem šest chat na Frýdecko-místecku se škodou více než sto tisíc korun. Zloděj přiznal, že se chce napravit kvůli své rodině.

Hasiči zasahovali u úniku čpavku v Ostravar Aréně, lidé dostali varovnou SMS

30. července 2026 19:34 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

V Ostravar Aréně v Ostravě došlo ve čtvrtek v podvečer k úniku čpavku. Podle dostupných informací ho způsobila závada na chladicím zařízení ledové plochy. Koncentrace uniklé látky nemají být život či zdraví ohrožující, v okolí haly ale po dobu zásahu hasičů platí preventivní opatření.

BEZ KOMENTÁŘE: Květiny ukázaly Novou Horku v průřezu dějin

Dnes 8:29 | Studénka | Jan Plášil

Stovky květů a omamná vůně v prostorách Zámku Nová Horka prozrazují, že začala Květománie. Obdivovat krásu květinových vazeb tu mohou letos návštěvníci počtvrté. Akce se navíc poprvé rozšířila i do nových prostor.

Rodina FEST byl o pevných vazbách a společných zážitcích dětí a dospělých

Včera 7:46 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nezisková organizace Bunkr pořádala v Novém Jičíně Rodina FEST. Připraven byl program plný pohybu, her a především společných zážitků pro děti a dospělé

Fotbalisté mají staronového trenéra a sází na práci mládeží

30. července 2026 11:52 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Fotbalové áčko Nového Jičína absolvuje přípravu na nastávající sezonu pod vedením nového trenéra. K týmu se vrátil Pavel Hajný. Současně ovšem klub klade důraz i na výchovu mládeže a jeho barvy hájí také juniorky a ženy.

Olympiáda mezi regály s knihami bavila děti v Novém Jičíně a připomněla Hurvínkovy 100. narozeniny

30. července 2026 9:48 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Trochu sportu mezi regály s literaturou a především letní zábavu pro děti nabídla novojičínská knihovna. V rámci pravidelných “prázdninových čtvrtků” připravila Olympiádu se Spejblem a Hurvínkem.

Sezona Vagonářského muzea je jubilejní i vybočující

30. července 2026 8:06 | Studénka | Petra Dorazilová

Vagonářské muzeum zažívá svou sedmdesátou sezonu. Výročí svého otevření připomíná třeba vystavením zakládací listiny, dobových kronik nebo detailů z původní ředitelské vily.

Hřiště doplnila klouzačka a atrakce pro menší děti

29. července 2026 9:21 | Studénka | Petra Dorazilová

Hřiště u sportovního centra se podařilo obohatit o nové herní prvky. Tentokrát jsou určeny spíše menším dětem. Přibyla třeba věžová sestava se skluzavkou a stěna s edukativními úkoly.

Novojičínská radnice se zcela změnila, povede ji středolevá koalice
Vydáno 18. listopadu 2010 0:00, Nový Jičín, Michal Polášek
Týdny dohadů o novém vedení města jsou u konce. Úterní krátké, ale zato důležité ustavující zasedání zastupitelstva města zcela přepsalo politickou mapu. Poprvé od sametové revoluce povede město středolevicová koalice. Ve volbách vítězná ODS zůstala v opozici.

Obrat o 180 stupňů na novojičínské radnici. Rozluštění hádanky o novém vedení města bylo jednodušší než napovídaly čtyři týdny intenzivních jednání. Pondělní ustavující zastupitelstvo města zvolilo za hodinu a půl nejen nového starostu, ale i místostarosty a radní. Koalice sociálních demokratů, komunistů a nezávislých ovládla s podporou TOP 09 všechny klíčové volené posty ve vedení města. Novým starostou se stal lídr kandidátky ČSSD Břetislav Gelnar. Získal 16 hlasů z 29.

Břetislav Gelnar (ČSSD), starosta města: "Ta dohoda tří stran podepsaná v pátek znamenala jakousi jistotu. Co se týče TOPky, tak jsme spoléhali na prohlášení s tím, že nás budou podporovat a budou svým způsobem odborně spolupracovat. Uděláme jakýsi průnik všech programů, jednak těch tří stran, ale budeme komunikovat i s dalšími stranami, to znamená nejen s TOPkou, ale budeme dál jednat i s těmi menšími stranami, a pokud by to bylo možné a vstřícné s ODS nad jejich prioritami."

Prvním místostarostou se stal sociální demokrat Jaroslav Dvořák, druhým místostarostou pak nezávislý demokrat Přemysl Kramoliš. Koalice zřídila post uvolněného člena rady, kterým byl zvolen Milan Grestenberger ze sociální demokracie. Radu pak doplnili sociální demokraté Blanka Faluši, Josef Nekl a Václav Dorazil, nezávislý demokrat Ivo Vaněček a komunista Jiří Vávra. ODS, která i přes volební vítězství skončila v opozici, nikoho do vedení města nenavrhovala a při veřejné volbě vůbec nehlasovala.

Milan Šturm (ODS), zastupitel, předseda MS ODS: "Je to velmi smutná zpráva, protože tady lze vidět, jakým způsobem lze překroutit výsledek voleb. Jednoznačně volby v Novém Jičíně vyhrála pravice, měla mít právo myslím pokračovat v té velmi úspěšné politice řízení města z ekonomických důvodů a dalších jiných důvodů. To, že došlo k čemu došlo, já osobně vnímám jako docela velké neštěstí."

Sociální demokraté mají v devítičlenné radě města většinu 6 hlasů. V zastupitelstvu ale koalice s komunisty a nezávislými většinu nemá. ČSSD bude nejvíce komunikovat s TOP 09 a jejím lídrem Miroslavem Kobsou.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), místostarosta, předseda MO ČSSD N. Jičín: "I když máme spoustu stejných bodů programu, tak přece jenom se tam něco liší, takže my se budeme bavit i o těch bodech programu a tam si sepíšeme ty body, na kterých se shodneme, ale budou i body, kde budeme určitě i jednat složitě. Nemyslím si, že by nám vše dali zadarmo. Uvažujeme, že by pan doktor Kobsa byl předsedou kontrolního výboru, i s ohledem na to, že on není v té naší koalici."

Zato spolupráci nového vedení města s ODS bývalý starosta Ivan Týle odmítá. Tvrdí, že v demokratickém prostředí musí být jasná pozice koalice a opozice.

Ivan Týle (ODS), bývalý starosta města: "Já si nedovedu představit, že bychom si teď padli kolem krku po všech těch těžkých ranách, které nám byly zasazeny a docela unfair. A i tak, jak byla vedena volební kampaň i ve vztahu k těm různým podvodům, které se tu děly na voličích a volebních programech, si nedovedu představit, že bychom si padli kolem krku a řekli co jsme si, to jsme si, a pojďme tedy. Budeme vždycky konstruktivní v tom smyslu, jak jsme to dělali, že budeme nabízet řešení pro toto město, to co je nejlepší, a budeme se snažit zabránit a poukazovat na to, co by tomuto městu mohlo škodit."

Další jednání zastupitelstva, na kterém se budou volit členové kontrolního a finančního výboru, je v plánu na pondělí 20. prosince.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/5524/novojicinska-radnice-se-zcela-zmenila-povede-ji-stredoleva-koalice