Radnice v květnu nakoupila nový stroj na opravu výtluků a hned první den byl zaškolen první zaměstnanec. Od letošního roku se tak bude Studénka o opravy komunikací starat sama a ušetří tak statisíce korun.
Libor Slavík, starosta města Studénky: „Po každé zimě zhodnotíme stav jednotlivých výtluků. Podle toho se budeme rozhodovat, jestli budeme zadávat větší část externímu dodavateli. Přístroj bude sloužit v podstatě celoročně, zejména k rychlým opravám vznikajících výtluků. Přístroj je velmi ekologický. Nic nebudeme řezat a budeme využívat odpad, který vzniká řezáním jiných vozovek.“
Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Výhodou tady té technologie je, že nevznikají žádné přesné spáry, které se při opravě výtluků musí potom zalévat. Je to místo, které je nejvíce ohrožené a může zde vznikat další defekt. Pokud se vyloupne a nateče do něj voda, tak zde pak vzniká další výtluk.“
Město teď bude moci na vznikající výtluky reagovat hned, pomoc s jejich lokalizováním mohou i studeňáci, například pomocí aplikace mobilní rozhlas. Součástí setu, který město nakoupilo, je i přepravní vozík, recyklát, fukar i vibrační deska.
Petr Homolka, montážní dělník: „Funguje to prakticky na všechny výtluky, jak na síťový rozpad nebo výtluky staré dva roky. Funguje na principu infrazáření přes keramické destičky. Na začátku se zapálí věčný plamínek a potom dochází k záření, které rozehřívá asfalt, ten se napenetruje, strhnou se hráběmi okraje, znovu se napenetruje a zasype recyklátem.“
Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Tahle technologie umožňuje opravovat výtluky i v zimě do teploty -15 stupňů. Záleží opravu jen na počasí a na výkonu hořáků. Je nutné rozehřát svrchní vrstvu asfaltu tak, aby se propojila.
Libor Slavík, starosta města Studénky: „Primárně se budou o výtluky a obsluhu nového stroje Infraset starat nový pracovníci města, kteří pracují v rámci údržby. Máme k dispozici i BPP pracovníky, kterých je ale méně. Věřím, že získáme dotaci i na další. V případě, že někdo z nich bude moci vypomáhat s obsluhou tohoto stroje, tak je zaučíme.“
Celkově město za přístroj a příslušenství zaplatilo dohromady 250 tisíc korun včetně DPH.