Arnošt Rychlý spojil celý život s Opavou, kde se narodil, vystudoval a také pracoval. Tady složil všechna svá hudební díla, vedl zde nejeden pěvecký sbor. V Opavě před třiceti lety také zemřel.
„Celý život zde působil. Vystudoval zde učitelský ústav, potom působil na mnoha školách v českém Slezsku. Jeho život i tvorba je velmi úzce spjatá s Opavou.“ přibližuje vedoucí expozice František Švábenický.
Rychlý byl fascinován tvorbou Petra Bezruče. Mnoho jeho veršů zhudebnil a dokonce také uvedl v Německu. Jeho tvorbu interpretovali významní pěvci minulého století. Dokumentuje to také čilá korespondence.
„Mezi nimi najdeme korespondenci Rychlého s Beno Blachutem, Věrou Soukupovou, s kravařským rodákem Ivo Židkem či Eduardem Hakenem." vyjmenovává autorka výstavy Markéta Haničáková.
Na výstavě je k vidění mnoho autentických předmětů, které Arnošt Rychlý používal. Přebaly jeho not, metronom, gramofon nebo také velmi zachovalý smoking.
„V této autentické pracovně vidíme mnoho zajímavých exponátů. Například velmi vzácné pianino zn. Ehrbar, na kterém vzniklala nejedna kompozice A. Rychlého.“ takto popisuje druhý z dvojice autorů výstavy Ondřej Haničák zařízení pracovny, které sem bylo instalováno.
Všechny tyto věci mohou návštěvníci výstavy vidět především také díky rodině Arnoště Rychlého, která se o jeho pozůstalost stará a na vernisáži mnozí členové byli přítomni. Takto vzpomíná na svého dědečka jeho vnuk Tomáš Elis, který jej rád sledoval při práci: „Já jsem mu velmi toporně a neuměle recitoval verše Petra Bezruče a dědeček na ně začal nabalovat první noty a tak vznikaly základy prvních melodramů.“
Výstava Arnošt Rychlý – hudební skladatel a jeho město bude návštěvníkům připomínat tohoto významného opavského rodáka v Obecním domě až do 7. června.