Profesionální hasiči a 15 jednotek dobrovolných hasičů se zúčastnili velkého taktického cvičení, které mělo připravit integrovaný záchranný systém na velkou vodu. Cvičení začalo v opavské místní části Palhanec, kde se měla vylít z břehů řeka a hasiči zde začali stavět hráz z vaků naplněných vodou i z pytlů s pískem.
„Stavba protipovodňových hrází zajišťuje chránění těchto obytných domů.“ vysvětlil Petr Serafín, velitel stanice, HZS MSK ÚO Opava.
Hasiči cvičili přesně v místech, kde o sobě dala nedávno velká voda vědět, bylo to na konci dubna.
„Zrovna v těchto místech jsme měli III. stupeň povodňové aktivity. Byly to sice lokální problémy, ale přesto jsme se tady s velkou vodou potýkali. I proto bylo zvoleno zvoleno místo cvičení tady.“ upřesnil Kamil Pastuszek, ředitel ÚO Opava, HZS MSK.
Další jednotky mířily ke Stříbrnému jezeru. Na tísňovou linku totiž bylo ohlášeno, že se ve vodě topí tři lidé. Najít je na rozlehlé hladině nebylo vůbec jednoduché.
„Po příjezdu na místo jsme rozdělili jednotku na tři průzkumné skupiny: jedna šla na člun na vodní hladinu pro tonoucího. Dvě skupiny šly kolem břehu.“ popsal Aleš Martínek z ÚO Opava, HZS MSK.
Všechny tři tonoucí se hasičům podařilo zachránit a předat zdravotníkům. Mezitím zasedal krizový štáb, který situaci mapoval, a protože hladina řeky měla dál stoupat, nařídil další opatření.
„Stálá pracovní skupina dostala úkol provést evakuaci dětí ze ZŠ Vávrovice do našeho evakuačního centra.“ informoval Roma Otipka, tajemník krizového štábu.
Sem zamířilo 44 školáků z vávrovické malotřídky. Budovu museli opustit co nejrychleji. Nemohli si s sebou vzít ani aktovky.
„Museli jsme vyklidit školu na signál. Odvezou nás teď do evakuačního centra.“ sdělil ředitel ZŠ a MŠ Vávrovice.
Tady se dětí ujali pracovníci Českého červeného kříže. Společně strávili asi hodinu. Školáci se mezitím dozvěděli, v jakých případech k evakuaci dochází, co by si s sebou měli vzít a jak se během ní chovat.