Čepování piva si studenti hotelových škol i učilišť procvičují ve škole. Ti nejlepší pak mohli poměřit své umění v soutěži. Za pípou se utkali budoucí výčepní z osmi škol z Moravskoslezkého a Zlínského kraje. Ještě předtím ale museli projít náročným testem.
„Jsou tam různá témata: slangové výrazy, témata o výrobě piva, skladování, čepování nebo historie." přiblížil nám organizátor soutěže Jiří Vizauer z pořádající Střední školy hotelnictví a služeb a VOŠ Opava.
Soutěžící museli vědět třeba z čeho a jak se pivo vyrábí, co je to hladinka nebo šnyt, jak se správně servíruje či který pivovar u nás je ten nejstarší. Pak přišlo na řadu čepování piva.
Poté pod drobnohledem poroty složené z odborníků, kteří pracují v gastroslužbách, museli během tří minut studenti zvládnout připravit dvě sklenice. Ten podařenější půllitr pak nabídli k hodnocení. Porota sledovala nejen přípravu piva, ale také servírování.
Někteří soutěžící připravili dvě piva během minuty. Jiní využili většinu času z tříminutového limitu, aby si byli jistí, že pracují bezchybně. Doslova si za pípou vyhráli.
„V té praxi to má jinou rychlost, člověk se tomu nemůže tolik věnovat.“ podotkla členka poroty Gabriela Lamichová.
Musí totiž zvládat ještě další úkoly – třeba narazit nový sud, když dojde pivo v tom starém. Jako se to stalo domácímu týmu.
„Já jsem začal soutěžit a došel sud, tak jsem musel narazit. Ale vůbec to nevadilo. Tréma ze mne opadla a bylo to lepší.“ říká Dominik Šebela.
A také díky tomu se zřejmě domácí tým ocitnul na špičce budoucích výčepních. Druhé místo pak patřilo trojici z ostravské Střední školy prof. Zdeňka Matějčka. Další v pořadí pak bylo družstvo Hotelové školy z Frenštátu pod Radhoštěm.