Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Strážníci sbírali pohozené jehly a stříkačky

  • Opava,

Také opavští strážníci sbírali použité jehly a stříkačky. V rámci celorepublikové Akce jehla,stejně jako jejich kolegové v dalších městech, hledali tento infekční materiál. Soustředili se především na parky a dětská hřiště. Ale nevynechali ani místa, o kterých vědí, že se zde narkomané scházejí.

Nenápadná, ale o to více nebezpečná může být použitá injekční stříkačka. Narkomani tento kontaminovaný materiál často nechávají na veřejných místech. Přitom viry, které na něm dokáží přežít i několik dní, způsobují až tři desítky infekčních onemocnění. Těmi nějčastějšími je AIDS nebo žloutenka typu B a C.

V rámci Akce jehla, která probíhala v 38 městech v republice, také opavští strážníci křižovali město sem a tam a snažili se jej od jehel a stříkaček vyčistit.

"Máme dopředu vytipované lokality z předchozích období. Např. dětská hřiště, odloučená garážoviště, dětské parky,“ sdělil nám opavský strážník Marek Dýčka.

Hlídka městské policie vyzprojená pinzetou, nádobou na kontaminový odpad a rukavicemi hledala v trávě i na pískovištích. Často šli na jisto, protože o místech, kde se narkomané sdržují, vědí .

„Apelujeme na veřejnost, aby na tento infekční materiál nesahali. A nijak s nímnemanipulovali. V tomto případě volejte  linku 156. Strážníci přijedou, odborně seberou tento materiál a odvezou jej zlikvidovat,“ radí mluvčí Městské policie Opava Petra Wittek Stonišová.

Každý, kdo nález oznámí, by měl na místě setrvat až do příjezdu strážníků. Stříkačky jsou přece jen venku lehce přehlédnutelné.

Od začátku roku sesbírali strážníci už pět desítek použitých stříkaček. Každý nález zanesou do mapy, která je k dispozici na webových stránkách opavské městské policie. Nejčastější místa výstkytu jsou v centru a pak také v místní části Kateřinky.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy