50 x 240 m – to je rozměr přírodního kluziště, které v 19. století vzniklo na místě hradebního příkopu a sloužilo především pro hrátky na ledě. Později pak i pro krasobruslení, které v Opavě zažilo nebývalý rozmach. Proto také vzniká v r. 1868 Bruslařský spolek, který založila německá menšina žijící ve městě.
„Díky velikosti kluziště a kontaktům na mezinárodní bruslařské struktury Opava hrála jednu z nejdůležitějších roli v bruslařském sportu, až do r. 1945, kdy německý bruslařský spolek zanikl, říká historik Martin Pelc.
Otto Gold nebo manželé Hoppeovi byli medailisté z mistrovství Evropy i světa a slavní krasobruslaři spjatí s Opavou. Mnoho krasobruslařů se však později přechází k jinému sportu, k hokeji.
„Hokej se tady začal hrát až v r. 1908. Ale byl ještě bandy hokej s kaučukovým míčkem. Kanadský hokej s pukem se začal hrát až po I. světové válce,“ doplňuje Pelc.
V první polovině 20. stoleti byla Opava v hokejovém světě pojmem. Wolfgang Dorasil, Wilhelm Heinz nebo Jan Lichnowski vyrazili z Opavy také na mistrovství světa i olympijské hry.
„Se špičkou drželi Opavané krok do pol. 30. let. Pak došlo ke generační výměně nejdůležitějších hráčů. A také mladí hráči odešli do Brna, Olomouce, Chomutova," líčí dále historik.
Po válce německý klub zanikl a přetransformoval do do českého HC Slezan. Tento název přes nejrůznější obměny přetrval dodnes.
V r. 1954 byl otevřený nový nekrytý stadion pro 5000 diváků. Dnes už pod střechou hraje opavský hokejový klub 2. ligu. Chystá se ovšem rekonstrukce. Ještě předtím si ale stadion připomene obnovený Slezský pohár.