Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kniha mapuje historii opavských kaváren

  • Opava,

Nad šálkem kávy – to je název knihy Jaromíry Knapíkové, která mapuje historii opavských kaváren během dvou století. Dozvíte se, kde se mluvilo o umění, kde o politice, kam se chodilo tancovat nebo hrát karty. Kniha je velmi čtivá a to přesto, že na první pohled vypadá spíš jako encyklopedie.

Knihu Nad šálkem kávy vydává magistrát ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací.Navazuje na výstavu, která nedávno skončila v Obecním domě a mapovala historii kavárenství v Opavě v 18 - 20. století. Kavárny v té době měly nejrůznější poslání: v některých se četly noviny a časopisy, jinde se hrál bridge či šachy, někde se tancovalo anebo se zde řešila politika.

„Café Hanzel na Horním náměstí – tam se uchylovali lidé z vedení města. Nebo čeští komunální politici rádi chodili do Kavárny Orient na Hrnčířské ulici. Takže veškeré politické frakce či kluby si našly zázemí v opavských kavárnách,“ říká autorka knihy Jaromíra Knapíková.

Počet kaváren v Opavě byl od r. 1789 daný. Konšelé jej omezili na 6. V knize jich je zachyceno a popsáno celkem 36. Vzpomínka patří např. Café Wien, Café Hanzel, Café Niedermayer nebo Café Gross.Jednotlivá hesla jsou velmi čtivá a to přesto, že kniha obsahuje mnoho odborných informací.Křest knihy probíhal symbolicky: kávovými zrny.

„Určitě jsme chtěli, aby kniha nebyla určena pouze odborníkům, ale i široké veřejnosti. Aby se tam dočetli, jaké kavárny v Opavě byly, co v nich lidé mohli zažít a kde se nacházely,“ říká Jana Foltysová z opavského magistrátu, která na vydání knihy dohlížela.

Zajímavě zpracované téma doplňuje také spousta fotografií. Uvidíte na nich předměty, které zapůjčila nejen muzea, ale také soukromé osoby. Třeba sběratel Rudolf Dybowitz. Ten má pro vůni kávy slabost, a tak v pátrání po historii opavských kaváren stále pokračuje.

„Teď nejnověji jsem objevil alpakový hrníček z Kavárny města Opavy (Stadt Troppau), je nádherný!“ pochlubil se sběratel, který křtu knihy přihlížel.

Spolu s dvou tisícovým nákladem knihy Nad šálkem kávy vychází také vychází také kalendáře s historickými fotografiemi. K dostání teď budou v Informačním centru.

Svatováclavský hudební festival - Cembalový recitál

23.09. 20:00
Opava, Švédská kaple, Opava

SHF: Zuzana Růžičková: Hudba znamená život / beseda

23.09. 20:00
Opava, Vodárenská věž, Opava

Action Man / taneční show

27.09. 19:00
Opava, Slezské divadlo, Opava

Pracoviště Čerpací stanice Prim
Dolní Benešov
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků