Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Loňská nezaměstnanost připomíná 90. léta

Opava |

Přestože se na konci loňského roku míra nezaměstnanosti mírně zvýšila, patřil na Opavsku rok 2018 k velmi úspěšným: firmám se sice ekonomicky daří, na druhou stranu je ale trápí nedostatek pracovníků. V prosinci míra nezaměstnanosti lehce překročila tři procenta.

Loňský rok se nesl ve znamení neustálého mírného poklesu míry nezaměstnanosti. Od začátku do konce roku ubylo z evidence asi dva tisíce lidí. Pouze za poslední kalendářní měsíc se jejich počet mírně navýšil

"Za prosinec, který souvisí se změnou klimatických podmínek, nám do evidence přišlo více sezónních pracovníků. Takže nyní jsme na podílu nezaměstnanosti 3,1% což je nárůst o pět desetin více," vysvětluje   ředitelka Úřadu práce v Opavě Petra Ballová.


Taková nezaměstnanost tady byla naposledy před dvaceti lety.Kvůli nízkému počtu lidí bez práce začaly mít firmy potíže zaměstnance vůbec sehnat. Nejvíce je to znát ve stavebnictví, kde chybí všechny profese.

"S tím se potýkáme už dlouhodobě. Je to způsobeno nejen z důvodu nízké nezaměstnanosti,ale také poklesem zájmu o studium stavebních řemesel obecně,“ podotýká jednatelka Slezských staveb Opava Kateřina Krejčí.


Kvalifikované pracovníky ale postrádají i jinde. Třeba ve Slezské nemocnici, kde   zmodernizovali rehabilitační oddělení a následně chtěli posílit i  pracovní tým.

„Vzhledem k tomu, že je pozice fyzioterapeuta v Česku nedostatková, dívali jsme se nejen v republice po nových zaměstnancích, ale i v nedalekém Polsku. Bez výsledku," sdělil mluvčí nemocnice Jiří Krušina.


Právě cizinci často zaplňují místa, kde čeští zaměstnanci chybí. Na Opavsku pracuje 3 000 zahraničních pracovníků. Nejčastěji to jsou Poláci, Ukrajinci a Slováci. Kromě toho se také snaží pracovníci úřadu práce sami volná místa vyhledávat.

„Máme přímo terénní monitoringové pracovníky, kteří přímo zaměstanavatele motivují, aby nám hlásili volná místa, abychom měli s čím pracovat,“ říká Ballová.


Odborníci neočekávají, že by v letošním roce pokles nezaměstanosti pokračoval. Předpokládají  spíš stagnaci.   


NEZAMĚSTNANOST NA OPAVSKU  V R. 2018

/podíl nezaměstnaných  osob v %/


leden       4,2

únor                4,0

březen            3,8

duben             3,2

květen            3,0

červen            2,9

červenec        3,0

srpen              2,9

září                  2,9

říjen                2,7

listopad          2,6    

prosinec         3,1

Nahlásit chybu


K tématu

Soud vyhlásil moratorium na majetek Vítkovických sléváren. Společnost dluží 713 milionů

3. listopadu 2023 12:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Krajský soud v Ostravě vyhlásil ve čtvrtek moratorium na majetek ostravské společnosti Vítkovické slévárny. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v Insolvenčním rejstříku. Firma dluží svým věřitelům přes 713 milionů korun. Firma od počátku roku postupně propouští a v rámci reorganizace uzavírá divizi slévárny odlitků. Aktuálně má být ve firmě 168 zaměstnanců.

Úřady práce hlásí v Moravskoslezském kraji za září 40 492 lidí bez práce

9. října 2023 17:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji zůstala v září stejná jako v srpnu, tedy na hodnotě 4,9 procenta. V evidenci úřadu práce ale přibylo 297 uchazečů. Práci na konci měsíce nemělo 40 492 lidí. Ve srovnání s loňským zářím bylo uchazečů o práci v kraji o čtyři méně, jejich podíl byl stejný jako před rokem. Volných pracovních míst bylo 11 837.

Úřady práce hlásí za červenec v Moravskoslezském kraji téměř 40 tisíc lidí bez práce

8. srpna 2023 19:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji vzrostl v červenci o 0,2 procentního bodu na 4,9 procenta. Práci nemělo 39 929 lidí, o 991 více než v červnu. Oproti červenci 2022 bylo uchazečů o 710 více. Volných míst bylo v červenci 12 042. Podíl nezaměstnaných byl před rokem o 0,1 procentního bodu nižší, tedy 4,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

13. dubna 2024 21:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

13. dubna 2024 21:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin ale naopak spousty starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dní.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

13. dubna 2024 21:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období. Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

10. dubna 2024 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Loňská nezaměstnanost připomíná 90. léta
Vydáno 15. ledna 2019 15:48, Opava, Katka Geryková
Přestože se na konci loňského roku míra nezaměstnanosti mírně zvýšila, patřil na Opavsku rok 2018 k velmi úspěšným: firmám se sice ekonomicky daří, na druhou stranu je ale trápí nedostatek pracovníků. V prosinci míra nezaměstnanosti lehce překročila tři procenta.

Loňský rok se nesl ve znamení neustálého mírného poklesu míry nezaměstnanosti. Od začátku do konce roku ubylo z evidence asi dva tisíce lidí. Pouze za poslední kalendářní měsíc se jejich počet mírně navýšil

"Za prosinec, který souvisí se změnou klimatických podmínek, nám do evidence přišlo více sezónních pracovníků. Takže nyní jsme na podílu nezaměstnanosti 3,1% což je nárůst o pět desetin více," vysvětluje   ředitelka Úřadu práce v Opavě Petra Ballová.


Taková nezaměstnanost tady byla naposledy před dvaceti lety.Kvůli nízkému počtu lidí bez práce začaly mít firmy potíže zaměstnance vůbec sehnat. Nejvíce je to znát ve stavebnictví, kde chybí všechny profese.

"S tím se potýkáme už dlouhodobě. Je to způsobeno nejen z důvodu nízké nezaměstnanosti,ale také poklesem zájmu o studium stavebních řemesel obecně,“ podotýká jednatelka Slezských staveb Opava Kateřina Krejčí.


Kvalifikované pracovníky ale postrádají i jinde. Třeba ve Slezské nemocnici, kde   zmodernizovali rehabilitační oddělení a následně chtěli posílit i  pracovní tým.

„Vzhledem k tomu, že je pozice fyzioterapeuta v Česku nedostatková, dívali jsme se nejen v republice po nových zaměstnancích, ale i v nedalekém Polsku. Bez výsledku," sdělil mluvčí nemocnice Jiří Krušina.


Právě cizinci často zaplňují místa, kde čeští zaměstnanci chybí. Na Opavsku pracuje 3 000 zahraničních pracovníků. Nejčastěji to jsou Poláci, Ukrajinci a Slováci. Kromě toho se také snaží pracovníci úřadu práce sami volná místa vyhledávat.

„Máme přímo terénní monitoringové pracovníky, kteří přímo zaměstanavatele motivují, aby nám hlásili volná místa, abychom měli s čím pracovat,“ říká Ballová.


Odborníci neočekávají, že by v letošním roce pokles nezaměstanosti pokračoval. Předpokládají  spíš stagnaci.   


NEZAMĚSTNANOST NA OPAVSKU  V R. 2018

/podíl nezaměstnaných  osob v %/


leden       4,2

únor                4,0

březen            3,8

duben             3,2

květen            3,0

červen            2,9

červenec        3,0

srpen              2,9

září                  2,9

říjen                2,7

listopad          2,6    

prosinec         3,1

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000015098/lonska-nezamestnanost-pripomina-90-leta