Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Loňská nezaměstnanost připomíná 90. léta

  • Opava,

Přestože se na konci loňského roku míra nezaměstnanosti mírně zvýšila, patřil na Opavsku rok 2018 k velmi úspěšným: firmám se sice ekonomicky daří, na druhou stranu je ale trápí nedostatek pracovníků. V prosinci míra nezaměstnanosti lehce překročila tři procenta.

Loňský rok se nesl ve znamení neustálého mírného poklesu míry nezaměstnanosti. Od začátku do konce roku ubylo z evidence asi dva tisíce lidí. Pouze za poslední kalendářní měsíc se jejich počet mírně navýšil

"Za prosinec, který souvisí se změnou klimatických podmínek, nám do evidence přišlo více sezónních pracovníků. Takže nyní jsme na podílu nezaměstnanosti 3,1% což je nárůst o pět desetin více," vysvětluje   ředitelka Úřadu práce v Opavě Petra Ballová.


Taková nezaměstnanost tady byla naposledy před dvaceti lety.Kvůli nízkému počtu lidí bez práce začaly mít firmy potíže zaměstnance vůbec sehnat. Nejvíce je to znát ve stavebnictví, kde chybí všechny profese.

"S tím se potýkáme už dlouhodobě. Je to způsobeno nejen z důvodu nízké nezaměstnanosti,ale také poklesem zájmu o studium stavebních řemesel obecně,“ podotýká jednatelka Slezských staveb Opava Kateřina Krejčí.


Kvalifikované pracovníky ale postrádají i jinde. Třeba ve Slezské nemocnici, kde   zmodernizovali rehabilitační oddělení a následně chtěli posílit i  pracovní tým.

„Vzhledem k tomu, že je pozice fyzioterapeuta v Česku nedostatková, dívali jsme se nejen v republice po nových zaměstnancích, ale i v nedalekém Polsku. Bez výsledku," sdělil mluvčí nemocnice Jiří Krušina.


Právě cizinci často zaplňují místa, kde čeští zaměstnanci chybí. Na Opavsku pracuje 3 000 zahraničních pracovníků. Nejčastěji to jsou Poláci, Ukrajinci a Slováci. Kromě toho se také snaží pracovníci úřadu práce sami volná místa vyhledávat.

„Máme přímo terénní monitoringové pracovníky, kteří přímo zaměstanavatele motivují, aby nám hlásili volná místa, abychom měli s čím pracovat,“ říká Ballová.


Odborníci neočekávají, že by v letošním roce pokles nezaměstanosti pokračoval. Předpokládají  spíš stagnaci.   


NEZAMĚSTNANOST NA OPAVSKU  V R. 2018

/podíl nezaměstnaných  osob v %/


leden       4,2

únor                4,0

březen            3,8

duben             3,2

květen            3,0

červen            2,9

červenec        3,0

srpen              2,9

září                  2,9

říjen                2,7

listopad          2,6    

prosinec         3,1

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy