Reklama

Sonda přesně lokalizuje nádor na ledvině

  • 9:13,
  • Opava ,

Urologické oddělení Slezské nemocnice v Opavě má novou laparoskopickou sondu, která umí zobrazit nádor v ledvině. Ultrazvukové vlnění přenáší během operace obraz na monitor, kde jej lékaři mohou sledovat několikrát zvětšený a díky tomu pak přesněji odstraní zasaženou tkáň.

Stáhnout video
Reklama

Urologickou sondu zapůjčil opavské Slezské nemocnici nadační fond Muži proti rakovině. Lékaři ji využívají při laparoskopických operacích nádoru ledviny.

„Zavádíme ji přímo do těla portem, který je přes kůži píchnutý přímo do břicha. Díky kloubu můžeme sondou uvnitř těla manipulovat,“ vysvětluje primář urologického oddělení Roman Staněk.

Operatéři tak mohou nádor na patnácti centimetrovém orgánu poměrně rychle vyhledat, označit a odstranit. Ultrazvukové vlnění přenáší obraz na monitor, kde jej lékaři mohou sledovat několikrát zvětšený. A o to přesněji pak pracovat.

„Tato sonda se používá optimálně pro tyto malé nádory, 2-4 cm , které bychom laparoskopicky nenašli nebo za cenu dlouhého operačního času a preparace ledviny,“ uvádí Staněk.

Na ultrazvukovém zobrazení operatéři přesně vidí, kterou část ledviny musí odstranit, takže nenaruší zdravé části tohoto orgánu. Sonda dokáže zobrazit také cévy. Lékaři tak mohou vést zákrok tak, aby se vyhnuli jejich narušení a pak také zbytečnému krvácení.

„Tím pádem je pro pacienta větší možnost zachování ledvinných funkcí a vyhne se třeba dialýze, která je riziková v rámci operace na ledvinách,“ doplňuje urolog Jakub Pavelka.

Protože pacient nemá po operaci několikacentimetrovou řeznou ránu, ale jen tři vpichy po laparoskopických nástrojích, krátí se výrazně doba rekonvalescence. Nemocnici tak může opustit už po čtyřech dnech.ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 26.08. 2:16
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 26.08. 2:16
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Hlubek a syn, s.r.o.
Opava
od 85 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 97 Kč do 105 Kč

Detail

Centrum sociálních služeb Hrabyně
Opava
od 16 870 Kč do 21 070 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu