Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sonda přesně lokalizuje nádor na ledvině

  • Opava,

Urologické oddělení Slezské nemocnice v Opavě má novou laparoskopickou sondu, která umí zobrazit nádor v ledvině. Ultrazvukové vlnění přenáší během operace obraz na monitor, kde jej lékaři mohou sledovat několikrát zvětšený a díky tomu pak přesněji odstraní zasaženou tkáň.

Urologickou sondu zapůjčil opavské Slezské nemocnici nadační fond Muži proti rakovině. Lékaři ji využívají při laparoskopických operacích nádoru ledviny.

„Zavádíme ji přímo do těla portem, který je přes kůži píchnutý přímo do břicha. Díky kloubu můžeme sondou uvnitř těla manipulovat,“ vysvětluje primář urologického oddělení Roman Staněk.

Operatéři tak mohou nádor na patnácti centimetrovém orgánu poměrně rychle vyhledat, označit a odstranit. Ultrazvukové vlnění přenáší obraz na monitor, kde jej lékaři mohou sledovat několikrát zvětšený. A o to přesněji pak pracovat.

„Tato sonda se používá optimálně pro tyto malé nádory, 2-4 cm , které bychom laparoskopicky nenašli nebo za cenu dlouhého operačního času a preparace ledviny,“ uvádí Staněk.

Na ultrazvukovém zobrazení operatéři přesně vidí, kterou část ledviny musí odstranit, takže nenaruší zdravé části tohoto orgánu. Sonda dokáže zobrazit také cévy. Lékaři tak mohou vést zákrok tak, aby se vyhnuli jejich narušení a pak také zbytečnému krvácení.

„Tím pádem je pro pacienta větší možnost zachování ledvinných funkcí a vyhne se třeba dialýze, která je riziková v rámci operace na ledvinách,“ doplňuje urolog Jakub Pavelka.

Protože pacient nemá po operaci několikacentimetrovou řeznou ránu, ale jen tři vpichy po laparoskopických nástrojích, krátí se výrazně doba rekonvalescence. Nemocnici tak může opustit už po čtyřech dnech.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy