Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava připomíná historii opavské čtvrti Kateřinky

  • Opava,

Historii největší městské části Opavy – Kateřinek mapuje výstava, která je teď na několik měsíců součástí expozice Cesta města v Obecním domě. Připomíná historii od nejstarších dob až do roku 1997. kdy Kateřinky zasáhla devastující povodeň.

Kateřinky – nyní největší opavská čtvrť, dříve samostatná obec a krátce i město. Území, které lidé osídlují už několik tisíciletí. Kolem roku 1900 tady žilo asi 7 000 obyvatel. Dnes je to dvojnásobek.
„Kateřinky jsou obcí, která v historii sahá až do pravěku. Dodnes se zde nacházejí zajímavé archeologické nálezy,“ popisuje kurátorka výstavy Ivana Maloušková.
Dokladem toho je i poslední nález – torzo ženského těla z období eneolitu, který archeologové před dvěma lety objevili. Éru středověku připomíná Kaple sv. Kříže, které se říká také švédská. Obec Kateřinky vznikla sloučením 9 sídel. Přestože od Opavy s německou většinou ji dělila jen řeka, zůstaly Kateřinky i v době II. Světové války obcí s výrazným českým smýšlením.
"Víme, že když v obecních volbách na počátku 20. století vyhrálo německé zastupitelstvo, tak to místní vnímali negativně. Byly obavy o poněmčení obce a z toho, že Kateřinky zratí český ráz,“ říká Maloušková.
Výstava připomíná také to, že Kateřinky byly důležitou dopravní tepnou do Polska. V roce 1932 vesnice povýšila na město. Po II. Světové válce byly Kateřinky připojeny k nedaleké Opavě. V 80. letech díky panelové výstavbě ztratilo toto území vesnický ráz.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků