Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sdílené hlídání může pomoci rodičům autistických dětí. Hledají se dobrovolníci

  • Opava,

V Moravskoslezském kraji se rozjíždí projekt sdílené péče o děti s autismem. Hlásit se mohou dobrovolníci, kteří chtějí pomoci. Péče o takto postižené děti je totiž náročná a v podstatě nepřetržitá. Homesharing může rodičům uvolnit ruce pro vlastní zájmy, koníčky či relaxaci.

Dvanáctiletý Honzík trpí poruchou autistického spektra - Aspergerovým syndromem. Rodiče si jeho diagnózu vyslechli, když byly chlapci čtyři roky. Do té doby netušili, proč má jejich syn problémy s chováním i komunikací.

 „Dodnes se setkávám s nepochopením. Honzík je dříve unavitelný, dříve se nechá vydráždit k záchvatu,“ říká Honzíkova maminka Ivana Lyduchová.

Soustředěnosti se Honzík naučil až v sociální rehabilitaci. Díky vytrvalému přístupu a také vysoké inteligenci začal bez problémů komunikovat, usměrňovat emoce i zvládat nejrůznější praktické dovednosti.

Učil jsem se třeba jezdit v MHD. Nejdříve s kamarádem, pak sám,“ vzpomíná chlapec, na kterém byste nyní jeho zdravotní hendikep jen stěží poznali.                                                                                                   

Přestože péče o Honzíka je nyní už mnohem jednodušší, vyžaduje téměř neustálý dohled a tedy přítomnost rodičů. Velkou pomocí by mohlo být sdílené hlídání – homesharing, kdy tvz. hostitel rodičům v péči o dítě pomůže. Nezisková organizace MIKASA, která projekt zastřešuje a sídlí také v Opavě, nyní hledá dobrovolníky, kteří by měli chuť pomoci.

 „V rámci školení hostitel získá vhled do určitých situací, které mohou přinášet kolizní prvky s dítětem s autismem, které plynou z osobnosti toho dítěte,“ vysvětluje ředitel neziskové organizace MIKASA Michal Panáček.

Hostitel bude mít také k dispozici odborníka, se kterým může případné nejasnosti konzultovat i během hlídání. Rodiče tak budou mít prostor něco si zařídit či nakoupit.

 „A také si mohou od neustálé a náročné péče odpočinout. Mohli by mít znovu čas na nějaké koníčky, kterým se věnovali v minulosti a na které teď nemají prostor,“ dodává sociální pracovnice Veronika Lukešová.

Cílem projektu je, aby setkávání dítěte se svým hostitelem bylo pravidelné a v ideálním případě přerostlo třeba v přátelství. V Moravskoslezském kraji je aktuálně na 3000 rodin, které by mohly potřebovat pomoci s hlídání svých autistických dětí.  

Nahlásit chybu


K tématu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail