Dvanáctiletý Honzík trpí poruchou autistického spektra - Aspergerovým syndromem. Rodiče si jeho diagnózu vyslechli, když byly chlapci čtyři roky. Do té doby netušili, proč má jejich syn problémy s chováním i komunikací.
„Dodnes se setkávám s nepochopením. Honzík je dříve unavitelný, dříve se nechá vydráždit k záchvatu,“ říká Honzíkova maminka Ivana Lyduchová.
Soustředěnosti se Honzík naučil až v sociální rehabilitaci. Díky vytrvalému přístupu a také vysoké inteligenci začal bez problémů komunikovat, usměrňovat emoce i zvládat nejrůznější praktické dovednosti.
„Učil jsem se třeba jezdit v MHD. Nejdříve s kamarádem, pak sám,“ vzpomíná chlapec, na kterém byste nyní jeho zdravotní hendikep jen stěží poznali.
Přestože péče o Honzíka je nyní už mnohem jednodušší, vyžaduje téměř neustálý dohled a tedy přítomnost rodičů. Velkou pomocí by mohlo být sdílené hlídání – homesharing, kdy tvz. hostitel rodičům v péči o dítě pomůže. Nezisková organizace MIKASA, která projekt zastřešuje a sídlí také v Opavě, nyní hledá dobrovolníky, kteří by měli chuť pomoci.
„V rámci školení hostitel získá vhled do určitých situací, které mohou přinášet kolizní prvky s dítětem s autismem, které plynou z osobnosti toho dítěte,“ vysvětluje ředitel neziskové organizace MIKASA Michal Panáček.
Hostitel bude mít také k dispozici odborníka, se kterým může případné nejasnosti konzultovat i během hlídání. Rodiče tak budou mít prostor něco si zařídit či nakoupit.
„A také si mohou od neustálé a náročné péče odpočinout. Mohli by mít znovu čas na nějaké koníčky, kterým se věnovali v minulosti a na které teď nemají prostor,“ dodává sociální pracovnice Veronika Lukešová.
Cílem projektu je, aby setkávání dítěte se svým hostitelem bylo pravidelné a v ideálním případě přerostlo třeba v přátelství. V Moravskoslezském kraji je aktuálně na 3000 rodin, které by mohly potřebovat pomoci s hlídání svých autistických dětí.