Možná by vás ani nenapadlo, že tento nenápadný pahorek u Otic s názvem Kamenná hora s nadmořskou výškou 311 metrů, býval sopkou. Tedy, je to už hodně dávno, nějakých 20 milionů let. A bez diskuse jde o nejstarší sopku v Moravskoslezském kraji.
Martin
Hanáček, geolog, Vlastivědné muzeum Jesenicka: „Je to pahorek
budovaný sedimentárními horninami prvohorního, karbonského
stáří. Jsou to tzv. droby a břidlice, to jsou takové vrstevnaté
horniny.
Jenže jednoho dne v třetihorách došlo k vyvření
magmatu a sopka byla na světě. Jenže pokud si myslíte, že tento
kráter je důsledkem činnosti sopky – pletete se.
Martin Hanáček, geolog, Vlastivědné muzeum Jesenicka: „Otická sopka není sopkou, ale je to erozí a pak i lidskou těžbou odkrytá čedičová žíla. Tedy žíla utuhlého magmatu, která původně to magma k sopce přiváděla. Ale ta sopka už neexistuje.“
Čedič se tady těšil od konce 19. do poloviny 20. století. Pak zde byla motokrosová dráha. Teď se toto místo stalo vyhledávané kvůli přírodním zajímavostem i odpočinku.
Vladimír Tancík (BEZPP), starosta obce Otice: „Dnes sem lidé chodí spíš za klidem, protože motokros se tady už 30 let nejezdí. Od r. 1991 je Otická sopka přírodní památkou. Správně se jmenuje Kamenná hora.
Podle staré lidové pověsti prý do jednoho z balvanů otiskl své kopyto čert. A proto prý místní říkají tomuto kopci Peklo. Ať jsme se snažili sebevíc, nic jsme nenašli. Naopak nám zpěv ptáků a dokonalé ticho připomínalo spíš ráj.