Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava Roztroušená paměť zachycuje krajinu Karvinska po těžbě uhlí

  • Opava,

Studenti Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity dokumentovali oblast Karvinska a zašlou slávu tohoto černouhelného revíru, který postupně mizí. Během deseti let by se tady mělo přestat těžit úplně. Snímky jsou mementem krajiny, kde desetiletí bujel průmysl a dnes je spíš zapomenutým koutem.

Roztroušená paměť – tak se jmenuje výstava fotografií tří studentů doktorandského studia Institutu tvůrčí fotografie: Ondřeje Durzczaka, Arkadiucze Goly a Lukáše Horkého. Na svých snímcích zachytili postupně mizející průmyslovou krajinu Karvinska: opuštěné domy, torza důlních staveb či zbytky infrastruktury, které se ztrácejí v divoké zeleni.

Ondřej Durzcak, fotograf: „V této oblasti, která před 100 lety vytvářela centrum průmyslu, teď už žádný život není.“

Lukáš

Horký se na Karvinsko vrací víc než 10 let. Na svých

fotografiích zachytil místa, která těžba zásadně změnila.

Lukáš Horký, fotograf: „Například obec Louky nad Olší utrpěla devastací díky těžbě uhlí. Zachytil jsem silnici vedoucí „nikam“, rozpadlé domy zarostlé zelení.“

Pohled na snímky říká, že zlaté časy uhelného průmyslu Karvinsku jsou minulostí. A podle rozhodnutí vlády by tady těžba měla úplně skončit do roku 2030. Fotografie tak budou důležitým dokumentem uhelné éry.

Jiří Siostrzonek, Institut tvůrčí fotografie, Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě: „Myslím si, že to bude projekt, který přinese celou řadu informací o tom, jak člověk proměňuje krajinu a jak krajina proměňuje člověka.“

Výstavu si teď kvůli protiepidemickým opatřením sice neprohlédnete, podrobný pohled na krajinu Karvinska po těžbě ale nabízí také vydaný katalog fotografií všech tří autorů.
Česká distribuční a.s. - okres Opava
Opava
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

GAPPA - Bezpečnostní služba s.r.o. - pracoviště
Dolní Benešov
od 100 Kč/hod.

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků