Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Český červený kříž školí dobrovolníky, budou z nich pečovatelé

  • Opava,

Český červený kříž školí dobrovolníky. Během jednodenního kurzu se účastníci dozví základní poznatky o tom, jak pečovat o imobilního pacienta. Pomoci pak mohou v nemocnicích nebo sociálních zařízeních, kde je nyní nedostatek personálu.

Stanislava Jelenová momentálně hledá novou práci. A tak se rozhodla být v náročné době koronavirové krize nápomocná. Své místo teď vidí v sociálním zařízení. V kurzu pro dobrovolné pečovatele se snaží získat potřebné zkušenosti.

Stanislava Jelenová, účastnice kurzu: „Myslím, že tahle doba přišla právě proto, abychom si uvědomili, jak jeden od druhého tu pomoc potřebujeme.“

Desítka dobrovolníků se učí, jak se pečovat o pacienta, který je upoutaný na lůžko. Vyzkouší si, jak obstarat jeho hygienu, posadit jej, uložit, převléci nebo nakrmit.

Zuzana Mikulová Gavendová, lektorka a ředitelka OS ČČK Opava: „Vytváříme simulaci úkonů. Hrajeme pacienty, kteří jsou protivní, nespokojení nebo nároční, abychom si vše natrénovali zážitkovou formou.“

Průvodkyně, účetní, učitelka nebo terapeutka. Tyto ženy různých profesí si našly čas na to, aby se naučily pečovat o imobilní pacienty. Důvody mají různé: chtějí pomáhat v nemocnicích. Nebo se chtějí naučit starat o své blízké doma – to aby nemuseli do sociálních zařízení, kde stejně jako v nemocnicích, personál momentálně chybí.

účastníci kurzu/účastnice kurzu:
„Doma máme maminku, která má 98 let. Staráme se o ni, takže se potřebuji naučit nějaké nové dovednosti.“
„Já jsem kadeřnice. Teď mám zavřenou provozovnu, tak jsem se přihlásila do kurzu, abych se něco přiučila a mohla pomáhat.“

Jednodenní kurz sice neobsáhne vše, s čím se mohou v praxi setkat, nicméně dá alespoň základní přehled dovedností, které by měl pečovatel znát.

Daniel Rother, organizátor kurzů, OS ČČK Opava: „Samozřejmě počítáme s tím, že v nemocnici nebo v sociálním zařízení si pak personál proškolí toho člověka dále.“

Opavská pobočka červeného kříže musela pro velký zájem po úvodních dvou kurzech vyhlásit další. Kromě Opavy se mohou zájemci přihlásit do kurzů pro pečovatele také v Ostravě a Frýdku – Místku.
Opavská lesní a.s. - lesní oblasti Opava, Vítkov
Opava
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 22 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

STRABAG Asfalt s.r.o., pracoviště Opava
Opava
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků