Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

To nejdůležitější z Opavy v roce 2020

  • Opava,

Výběr událostí, které učinily rok 2020 v Opavě výjimečným. Podívejte se, jak šel měsíc po měsíci.

Leden:

Rok 2020 začal tradiční Tříkrálovou sbírkou. Poprvé ve dvaceti leté historii výše vybraných peněz v Opavě překročila 800 000 korun. Finance využila opavská Charita například na podporu péče o seniory či nemocné a také na rekonstrukci svých prostor.

Už počtvrté mohli Opavané rozhodovat o tom, kam investovat peníze z participativního rozpočtu. Tentokrát šlo o jeden a půl milionu korun. Hlasováním lidé upřednostnili 6 projektů. Šlo například o mlžítka v centru města, dětské hřiště nebo taneční parket pod širým nebem.

Lékaři z infekčního oddělení Slezské nemocnice vyléčili ženu, která se nakazila hantavirózou. Nemoc přenášejí hlodavci a může vést až k selhání ledvin. Hantaviróza patří stejně jako ebola do skupiny krvácivých horeček. A léky na ni zatím nejsou.

Únor:

V únoru bylo dokončeno 52 městských bytů, které jsou určené seniorům. Jedná se o malometrážními byty, o které je velký zájem. V Opavě nyjí stojí celkem čtyři domy s téměř dvěma stovkami bytů určené právě seniorům.

Opavští hasiči mají k dispozici nové prostory pro parkování vozidel i relaxaci. Díky nástavbě získali zázemí také zdravotníci, kteří mají v hasičské zbrojnici své výjezdové pracoviště. Nové prostory přijel otevřít ministr vnitra Jan Hamáček.

Březen:

V březnu se běžnou součástí našeho života stávají roušky, stojany na desinfekci a společenský odstup. Přicházejí první opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. Následné vyhlášení nouzového stavu vylidní ulice a uzavře mnohé provozovny na dva měsíce.

V této době vzniká fenomén dobrovolnictví. Lidé šijí roušky, které chybí. Skauti pomáhají seniorům s nákupy potravin a léků, aby nemuseli vycházet ven. Členové Červeného kříže se zase zapojili do rozvážení balíčků s jídlem, které připravuje školní kuchyně. Aktivity koordinuje krizový štáb města.

Ve Slezské nemocnici vzniklo vedle infekčního oddělení místo pro odběr stěrů pacientům s podezřením na koronvirus. Kromě toho jezdí zdravotníci odebírat vzorky do terénu, ve speciálních neprodyšných oblecích, aby se chránili před nákazou.

Nově teď mohou Opavané využít k přepravě po městě sdílená kola. 80 bicyklů stojí na několika místech v centru města. Odtud si je zájemci mohou vypůjčit prostřednictvím aplikace v mobilu.

Duben:

V dubnu začala revitalizace okolí bývalého zatopeného lomu v Opavě – Kateřinkách.Toto místo je vyhledávanou rekreační zónou. Vzniknou zde nové pláže i zázemí a povede sem také cyklostezka. Projekt za víc jak 140 milionů korun z velké části zaplatí stát.

22. dubna uplynulo 75 let od osvobození Opavy. Oslavy ukončení II. světové války se tentokrát musely obejít bez předem plánovaných vzpomínkových akcí. Koronavirus zrušil i tradiční veřejný pietní akt na náměstí Osvoboditelů. Lidé a politici uctili toto výročí idividuálně.

Květen:

V květnu se po dvou měsíčním koronavirovém temnu začal do města vracet život. Znovu se otevřely školy, muzea i divadlo. Začaly fungovat restaurace a přestala platit povinnost nošení roušek na veřejnosti. Lidé se mohli opět nadechnout „normálního života“.

Po dvou měsících první výstava byla umístěná pod širým nebem, v Sadech svobody. Fotografové Jan Langer a Ivo Židek přínesli příběhy lidí v době koronavirové krize. Důležitou roli hraje na snímcích rouška, která je fenoménem této doby.


Červen:

Kvůli opatřením proti koronaviru muselo Městské koupaliště s otevřením dva týdny počkat. Sezóna tady byla zahájená v polovině června. Zpočátku sem mohlo jen 500 návštěvníků, později 2 000. Dodržovat museli protiepidemická opatření.

Přenosný ultrazvuk, který se vejde do ruky mají k dispozici lékaři z porodního oddělení Slezské nemocnice. Přístroj si mohou přenést k nastávající mamince na pokoj. Propojit se dá i s mobilním telefonem, takže ženy mohou posílat video či fotografie svého nenarozeného potomka svým blízkým.


Červenec:

Během léta zůstala většina lidí v tuzemsku. Objížděli zdejší památky a aspoň částečně nahradili chybějící cizince. Nejvíce návštěvníků zamířilo na Opavsku do arboreta v Novém Dvoře nebo na Zámek Raduň, kde počet vstupů dokonce překonal loňský rok.

V městské části Malé Hoštice byla nově otevřená sportovní hala. Sloužit ale nebude pouze sportu. Prostory jsou řešeny tak, aby se tady mohly pořádat také kulturní akce a novostavba mohla nahradit chybějící společenský sál v obci.

Srpen:

Opavská koalice se v srpnu rozpadla. Vedení města opouštějí Piráti. Jako důvod uvádějí neshody v opakovanému porušování koaliční smlouvy a nedodržování deklarovaných principů spolupráce. Náměstkyni primátora Hanu Brňákovou nahradil sociální demokrat Petr Orieščík.

Skokané o tyči závodili přímo v cetntru Opavy. Na dlaženích kostkách vznikla dočasná rozběhová dráha i doskočiště. Divákům se předvedl také 12 násobný mistr České republiky a opavský rodák Jan Kudlička, který exibiční závod s přehledem vyhrál.


Září:

V září se do lavic vrátili opět školáci. Mnozí přišly téměř po šesti měsících kvůli epidemiologickým opatřením, která si vynutila domácí on line vzdělávání, do té doby neznámy způsob výuky. K počítačům se žáci museli ale po měsíci a půl znovu vrátit.

Město prodalo část pozemku bývalých Dukelských kasáren. Soukromý investor zde postaví víc jak tři stovky bytů. Průběh prodeje se nelíbil opozičním zastupitelům i neúspěšnému developerovi, který se obrátil na soud. Nicméně ministerstvo vnitra správnost postupu potvrdilo.

Slezské divadlo zahájilo po koronaviru novou sezónu. Na podzim přesunulo tituly, které nemohly být po vyhlášení jarní karantény odehrány. Komedie „Zítra to roztočíme, drahoušku“ čekala na svou premiéru půl roku. Nicméně po měsíci fungování divadlo opět kvůli opatřením zavíralo.


Říjen:

V říjnu se vrátl kvůli pandemii nouzový stav a s ním opět omezení běžného života. Počet nakažených koronavirem začal stoupat. Infekční oddělení Slezské nemocnice se rychle plnilo, a tak musela být vyčleněna další lůžka pro nemocné v pavilonu interny.  

Poněkud netradiční byly krajské volby. Hlasovalo se nadvakrát. Nejprve přijeli autem k urnám lidé v karanténě a pozitivní na Covid 19. Ostatní pak hlasovali o pár dnů později ve volebních místnostech a v roušce. Opava má v krajském zastupitelstvu 6 zdejších politiků.

Vytrvalé deště zvedly hladiny vodních toků. Na řece Opavě byl vyhlášen stav ohrožení. Obyvatele Držkovic voda oddělila od okolního světa, když zaplavila všechny příjezdové komunikace. 

Opavská Charita přestěhovala svých 7 chráněných dílen do jednoho areálu. Dříve se jednotlivá pracoviště nacházela na několika místech a narážela na nedostatek prostor. Dílny nyní zaměstnávají na 170 lidí s hendikepem.

Listopad:

Řidiči i pěší mohou opět využívat most na ulici Mostní. Na 8 měsíců jej vyřadila z provozu jeho celková rekonstrukce. Ta byla nezbytná; most byl po 60 letech užívání v havarijním stavu a také už nevyhovovala jeho nosnost.

Umění se stěhuje na sociální sítě. Je to totiž jediná možnost, jak je lidem zprostředkovat v době, kdy kvůli vládním nařízením musí být galerie, muzea i divadla zavřené. Opavská kulturní organizace otevřela nové výstavy, které mohli zájemci shlédnout ve video sestřizích.

Cenu Thálie v oboru opera získal za roli hraběte Almavivy v představení Figarova svatba barytonista Lukáš Zeman. Premiéru uvedlo Slezské divadlo těsně před vyhlášením jarního nouzového stavu.

Prosinec:

Na prosincovém zasedání zastupitelé schválili rozpočet ve výši 1,6 miliardy korun. Koronavirová krize v něm snížila příjmy z daní. A tak bude nutné šetřit. Čtyř set milionový schodek určený na investice dorovná město úvěrem.

Oprava Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie, druhého sídelního kostela biskupa, je hotová. Rozsáhlá rekonstrukce trvala rok a půl. Zatím ale přístupná kvůli vládním opatřením nebude.

Vánoční trhy, které završily konec roku, byly smutné: kvůli opatřením byl omezený počet stánků a zrušený kulturní program. Nicméně tmu prozářily dva vánoční stromy a také nová výzdoba. Přejme Vám, ať je světlem a nadějí prozářený i rok příští!

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků