Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské zemské muzeum dokumentuje dobu koronaviru, vyhlásilo sbírku

  • Opava,

Přestože pandemie koronaviru je zatím stále naší současností, historikové Slezského zemského muzea se na tuto dobu dívají jako na minulost. Sbírají materiály, které dokumentují boj se zákeřným virem - roušky, štíty, obaly od desinfekce, vydaná nařízení nebo denní tisk. Poslechněte si rozhovor s ředitelkou muzea Janou Horákovou.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Proč jste se rozhodli vyhlásit sbírku?

Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea: "Já jsem v roce 2018 dělala výstavu, která se týkala I. světové války. Po I. světové válce přišla vlna, tedy několik vln, tři, španělské chřipky. Když jsem tu výstavu dělala, těch dokladů o válce je hodně. Ale není mnoho dokladů o epidemii španělské chřipky, jak probíhala. Nejsou žádné fotografie. Lidé už tenkrát nosili roušky. Ne nijak masově, ale nosili. Nemáme ale žádný doklad. Jednou bude lidi zajímat, že tady nějaká pandemie proběhla. A tak jsem si říkala, že bude dobře, když zůstane nějaký doklad, podle kterého se na tu dobu budou moci podívat."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Říká se, že se historie opakuje. Vidíte tady nějakou souvislost se španělskou chřipkou, kterou jste zmínila?

Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea: "Úplně souvislost asi ne. Španělská chřipka přišla po I. světové válce, kdy lidé byli zdravotně a fyzicky zdecimovaní. Možná proto se tak lehce rozšířila. Ona zabíjela především mladé lidi mezi 20 -40 lety. To bylo patrně tím, že vojáci byli unavení, vyčerpaní válkou, nebylo dostatek potravin. Samozřejmě to byla dobrá živná půda. Myslím, že my se dnes máme dobře, takže tam ta souvislost nebude. Ale na druhou stranu, když se podíváme stovky let zpět, tak různé pandemie byly. Především mor. Pandemie prostě ke společnosti patří. Ty viry tady s námi žijí a jednou za čas se vymknou kontrole a společnost je pak drasticky omezena.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Co podle vás v budoucnu největším symbolem této doby?

Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea: "My teď prožíváme skepsi a negativismus, protože už to trvá dlouho. Ale od toho bude budoucí společnost oproštěna. Ona se bude technologicky vyvíjet a třeba jim přijde nakonec úsměvné, jak jsme tady srandovně bojovali nošením "náhubků" na obličejích a že jsme neuměli najít cestu, jak se s pandemií vyrovnat."

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy