Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jak zajistit chybějící technické pracovníky? Možnost skýtá nový studijní obor

  • Opava,

Mechanik vstřikování plastů - tito pracovníci dlouhodobě chybí opavské firmě KSR Industrial. Také proto její ředitel Tomáš Kerlín inicioval na Střední škole technické vznik nového studijního oboru. V rozhovoru popíše, jak složité to bylo a proč v regionu s průmyslovou tradicí chybí technické profese.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:  Proč je podle vás dlouhodobě nedostatek technických profesí?

Tomáš Kerlín, generální ředitel KSR Industrial s.r.o., Opava a místopředseda OHK Opava:  „Na tuto otázku se nedá jednoduše odpovědět. Je to třeba vidět ve vývoji od r. 1989, kdy se spousta firem dostala do problémů s odbytem. A přišla sem spousta západních investorů a začali zde investovat. Ale, bohužel, technické školství po revoluci upadalo z různých důvodů. A tak když pak přišla poptávka zahraničních firem po technických pozicích tak byl nedostatek technického personálu na trhu práce."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pojďme se říci, které obory podle Vás teď na školách chybí?


Tomáš Kerlín, generální ředitel KSR Industrial s.r.o., Opava a mistopředseda OHK Opava: „Víte, já bych teď mluvil z pohledu naší firmy KSR Opava . Seřizovač vstřikovacích lisů – to je jedna pozice, která nám chybí. Druhá pozice je nástrojař. A to vím, že nejsme jediná firma na Opavsku, která hledá nástrojaře. Další pozice je mechatronik. Dnes automatizace nabírá na obrátkách a je potřeba, aby ten konkrétní člověk měl znalosti jak z oblasti mechanické, tak i v oblasti elektroniky."


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vy už zkušenosti s otevřením nového oboru máte, zkuste je shrnout.

Tomáš Kerlín, generální ředitel KSR Industrial s.r.o., Opava a mistopředseda OHK Opava:  "Nejprve jsme definovali osnovy. Náš expert na vstřikovací technologie ty kluky učí. Tzn. dochází na školu a učí je.  Důležité je, aby studenti, kteří chodí na praxi do firem, měli někoho, kdo je vede. Takže jsme definovali mentora, který se o studenty stará. Mají zřízené pracoviště a mají tady opravdu dobré podmínky. Firmy si jsou vědomy, že ty pozice musí vychovat. Ale musí být i dobrá vůle na straně středních i vysokých škol. My máme v Moravskoslezském kraji máme relativně dobré podmínky  uzpůsobovat obory či definovat nové obory. Neboť MŠMTV uzavřelo smlouvu s MSK, která umožňuje ředitelům škol flexibilně definovat nové obory. A to je klíčové.“
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy