Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastupitelé odročili jednání o koupi zchátralého obchodního domu Breda. Ještě si to ale nechají projít hlavou

  • Opava,

Opavané se možná zbaví zoufalého pohledu na chátrající obchodní dům Breda. Tento architektonický skvost je od r. 2013 zavřený. Nyní je na prodej. Správce konkurzní podstaty za něj chce 40 mil. korun. Město jeho koupi zvažuje. Ovšem kvůli vysoké ceně i nákladům na opravu váhá.

Opavští zastupitelé rozhodovali o koupi obchodního domu Breda, který je kulturní památkou, už v roce 2018. Budovu nabídl městu správce konkurzní podstaty. Firma, která ji vlastní, je totiž v likvidaci. Město ale nabídku za 55 mil. korun odmítlo. Zastupitelé neodhlasovali nákup ani nyní. A své rozhodnutí odročili.

Marek Veselý (ODS), zastupitel města Opavy: „Na příštím zastupitelstvu budeme probírat závěrečný účet, tzn. Jestli vůbec máme prostředky k nákupu.

Tentokrát správce konkurzní podstaty snížil cenu na 39,5 milionu korun. Podle některých zastupitelům jde pořád o vysokou sumu za 8 let zavařený obchodní dům, který devastuje spodní voda i zub času.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Tady to bylo o tom, že musíme dát signál, že město chce. Že to musí dostat do svého majetku a že bychom si deklarovali jednotlivé prvky, které by se tam mohly naskládat.“

Pokud se město k odkupu rozhodne, bude muset počítat s dalšími stamilionovými investicemi. V budově s pěti nadzemními a dvěma podzemními podlažími plánuje např. tržnici, společenský sál, muzeum afrického umění s odkazem na opavskou rodačku spisovatelku Joy Adamsonovou nebo kanceláře.

obyvatelka Opavy: „Byla bych ráda, kdyby obchodní dům zase ožil a začal fungovat.“

Jestliže bude tato ikonická stavba v majetku města, může projekt obnovy podpořit také stát. Při své loňské návštěvě v Opavě to přislíbil ministr kultury Lubomír Zaorálek.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy