Opavané demonstrovali za záchranu obchodního domu

  • 13:00,
  • Opava,

Lidé, kterým se nelíbí chátrající budova obchodního centra Breda v Opavě vyšli do ulic. Upozornit chtěli na tristní stav této národní kulturní památky postavené v r. 1928. Tento architektonický klenot je nyní na prodej.

První obchodní dům v Československu, který přežil válku, komunismus i privatizaci. Místo, které důvěrně zná každý Opavan přestože sem už šest let nevkročil žádný zákazník. Firma, která budovu vlastní, je nyní v insolvenci a legendární Breda je na prodej.

Tato budova se nachází v privátním vlastnictví. Je třeba tento fakt akceptovat. Problém je v tom, jak majitel se svým majetkem zachází,“ posteskl si Roman Ulbrich, který kvůli chátrající národní kulturní památce svolala v Opavě demonstraci. Přišlo na ni asi pět stovek lidí.

„Breda – tu zná každý Opavák, je to naše dominanta!“ řekla nám žena, která na shromáždění přišla.

Dlouhodobě nevyužitá dominanta města, navržená slavným architektem Leopoldem Bauerem,musela být kvůli vypadávajícím skleněným výplním obehnána lešením, problém je také s vodou uvnitř.

„Zatékání ohrožovalo dřevěné obklady pod skleněnou kopulí ve dvoraně, které jsou jedním z nejhodnotnějších a nejautentičtějších prvků interiéru,“ popisuje Václav Hájek z Národního památkového ústavu, který se dovnitř podíval v rámci pravidelných kontrol.

Zastavit devastaci objektu v centru Opavy, ale nebude jednoduché: velkolepý obchodní dům za 55 milionů ale zatím nikdo koupit nechce. Důvod? Následovat by musely několika násobně vyšší investice do oprav. Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) k tomu řekl:

„My to hrubě odhadujeme na 300 – 500 mil. korun. Pokud bychom přistoupili na to, že bychom do takovéto investice pustili, tak bychom museli zastavit naše plánované investiční rozvojové věci.“

Organizátor akce Roman Ulbrich slibuje, že to nebyla poslední akce, která by na stav národní kulturní památky upozorňovala. Rád by viděl u jednoho stolu všechny, kteří by mohli chátraní obchodního domu Breda zastavit.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 21.11. 14:24
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 21.11. 14:24
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Hudební výlety: Český barokní Advent

15.12. 15:00 - 21.11. 14:24
Opava, Kostel sv. Stanislava, Bolatice

Jana Jahodová
Opava
od 16 300 Kč

Detail

PEKAŘSTVÍ SEZAM s.r.o.
Opava
od 19 000 Kč do 21 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků