První obchodní dům v Československu, který přežil válku, komunismus i privatizaci. Místo, které důvěrně zná každý Opavan přestože sem už šest let nevkročil žádný zákazník. Firma, která budovu vlastní, je nyní v insolvenci a legendární Breda je na prodej.
Tato budova se nachází v privátním vlastnictví. Je třeba tento fakt akceptovat. Problém je v tom, jak majitel se svým majetkem zachází,“ posteskl si Roman Ulbrich, který kvůli chátrající národní kulturní památce svolala v Opavě demonstraci. Přišlo na ni asi pět stovek lidí.
„Breda – tu zná každý Opavák, je to naše dominanta!“ řekla nám žena, která na shromáždění přišla.
Dlouhodobě nevyužitá dominanta města, navržená slavným architektem Leopoldem Bauerem,musela být kvůli vypadávajícím skleněným výplním obehnána lešením, problém je také s vodou uvnitř.
„Zatékání ohrožovalo dřevěné obklady pod skleněnou kopulí ve dvoraně, které jsou jedním z nejhodnotnějších a nejautentičtějších prvků interiéru,“ popisuje Václav Hájek z Národního památkového ústavu, který se dovnitř podíval v rámci pravidelných kontrol.
Zastavit devastaci objektu v centru Opavy, ale nebude jednoduché: velkolepý obchodní dům za 55 milionů ale zatím nikdo koupit nechce. Důvod? Následovat by musely několika násobně vyšší investice do oprav. Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) k tomu řekl:
„My to hrubě odhadujeme na 300 – 500 mil. korun. Pokud bychom přistoupili na to, že bychom do takovéto investice pustili, tak bychom museli zastavit naše plánované investiční rozvojové věci.“
Organizátor akce Roman Ulbrich slibuje, že to nebyla poslední akce, která by na stav národní kulturní památky upozorňovala. Rád by viděl u jednoho stolu všechny, kteří by mohli chátraní obchodního domu Breda zastavit.