Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Co si slibujete od přechodu z antigenního testování na PCR testy?
Roman Podzemný, ředitel ZŠ Vrchní, Opava: „Chtěli jsme vyhovět rodičům, abychom nemuseli testovat invazivně z nosu. Výhodou PCR testování je, že se testuje 1x za 14 dní. A také jsme tím chtěli vyřešit náš plán odjet na školu v přírodě. Zatím se stále řeší, zda budou děti potřebovat antigenní testování či PCR. Takto už máme tento problém vyřešený. A pokud to situace dovolí, můžeme odjet.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vzorky se vyhodnocují sdruženě. Za jak dlouho se dozvíte výsledek?
Roman Podzemný, ředitel ZŠ Vrchní, Opava: „Laboratoř potřebuje na vyhodnocení vzorku 6 hodin. Takže v den testování odpoledne známe výsledek.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Co se děje dál v případě pozitivity některého ze vzorků?
Roman Podzemný, ředitel ZŠ Vrchní, Opava: „Bohužel tím, že se testuje v pondělí, kdy děti jsou spolu, by celá třída musela odejít do karantény. Laboratoř pooluje vzorky před analýzou, takže je pak možné zjistit přímo jméno pozitivního.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak zvládly děti změnu: dříve odběry z nosu, teď odběr slin?
Roman Podzemný, ředitel ZŠ Vrchní, Opava: „Já myslím, že výtěr z nosu byl pro mnohé jednodušší, než odebírání slin, které trvá trochu déle. Nicméně přizpůsobily se a zvládají to dobře.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak je pro vás náročná příprava testování žáků?
Roman Podzemný, ředitel ZŠ Vrchní, Opava: „Antigenní testování nemůže zvládnout jen pár lidí. Takže se na něm podílejí všichni zaměstnanci školy. Musíte je vyškolit, aby dělali vše tak, jak je to správně. Musí být ve škole už kolem 7 hodiny, aby nachystali třídy pro testování. A pak je to jen o tom, jak se s odběrem vzorků poperou děti.“