Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zachraňte naše děti - pomoc jugoslávským uprchlíkům připomíná výstava

  • Opava,

Před třiceti lety začala válka v bývalé Jugoslávii. Vpadla do života běžných lidí s nebývalou razancí. Obavy o život byly na denním pořádku. Naše republika poskytla na čas azyl 1300 dětských uprchlíků. Někteří z nich pobývali na Opavsku. Tento výjimečný akt solidarity připomíná výstava v Obchodním centru Breda & Weinstein.

Jánské Koupele na Opavsku jsou jednou ze sedmi českých obcí, které na podzim v roce 1991 dočasně poskytly ve svých lázeňských zařízeních ubytování dětem a jejich doprovodu. kteří prchaly před občanskou válkou v Jugoslávii. Mezi 326 uprchlíky, kteří pocházeli z okolí Daruvaru, kde žije početná česká menšina, byla také učitelka Anna Vodvárková. Organizovala odjezd dětí z tamní české základní školy. Jejich domovy se totiž proměnily na frontovou linii.

Anna Vodvárková, pamětnice, učitelka: My jsme odjížděli s pocitem, že se za 14 dní vrátíme. Říkali nám, že se situace na Daruvarsku uklidní a nebude se střílet.“

Jenže ze dvou týdnů se staly nakonec čtyři měsíce. Těsně po opuštění země totiž začaly v oblasti Daruvaru líté boje. Odjezd uprchlíků byl realizovaný právě včas. Jen pár hodin po jejich odjezdu ostřelovali Srbové jednu z vesnic Ivanovo Selo.

Brzy bylo jasné, že válka hned tak neskončí a děti budou muset mimo své domovy zůstat i na Vánoce.

Andrea Preissová Krejčí, autorka výstavy: „Když se vědělo, že tady budou trávit i Vánoce, tak opavské matky se rozhodly jim svátky zpříjemnit. Přivezly stovky dárků, napekly vánoční cukroví.“

Krutý válečný konflikt se na Balkáně rozhořel na dlouhých deset let. Připomínku humanitární akce Zachraňte naše děti, kterou zorganizovala před 30 lety československá vláda, můžete vidět v galerii v Obchodním centru Breda & Weinstein do 29. října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy