Kateřina Geryková, TV POLAR: Budou letošní volby do Poslanecké sněmovny jiné, než ty loňské do zastupitelstev krajů?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Volby, které nás čekají, jsou vnímány jako volby prvního řádu. Tzn. Jsou považovány za ty nejdůležitější. A můžeme u nich čekat daleko vyšší účast než ve volbách do krajských zastupitelstev.“
Kateřina Geryková, TV POLAR: Budou výsledky voleb zároveň vysvědčením vládním stranám, jak zvládly koronavirovou krizi? A jaké známky mohou očekávat?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Toto téma má velký potenciál. Není to ovšem věc, která rozhodne na plné čáře. Není to ale tak, že by se voliči rozhodovali čistě podle toho. Nicméně umím si představit, scénář, že voliči na poslední chvíli zohlední i tuto rovinu. Zejm. pokud by docházelo k dramatickému nárůstu počtu nakažených.“
Kateřina Geryková, TV POLAR: Jak se díváte na spojování některých politických stran a uskupení do koalic Piráti+ STAN a SPOLU? Neplete to voliče?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Na jednu stranu ano. Daleko lépe se kandiduje pod značkou, která je zavedená, která je známá. Ovšem pokud se strany spojí do koalic, může to působit matoucím dojmem. Nicméně si myslím, že tento deficit se dá zmírnit právě prostřednictvím kampaně. Tedy pokud jednotlivé politické strany investují výrazně do kampaně, prezentují nové logo, novou značku. Tak se tyto efekty se pak dají minimalizovat.“
Kateřina Geryková, TV POLAR: Ve volebních průzkumech roste podíl příznivců extrémních pravicových stran. Jak by se tento fakt případně odrazil v práci Poslanecké sněmovny?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Relevantní a zároveň umírněné politické strany jsou velmi často neochotny spolupracovat s těmito politickými stranami. Může se také stát, pokud volby dopadnou patovým způsobem, že bude daleko těžší sestavit vládu.“
Kateřina Geryková, TV POLAR: Kandidátky pro Moravskoslezský kraj mají v pozicích lídrů silné osobnosti současné poslance Ivo Vondráka (ANO), Lubomíra Zaorálka (ČSSD), Zbyňka Stanjuru (ODS), Lukáše Černohorského (Pirátská strana), Leo Luzara (KSČM), Tomio Okamuru (SPD). Co mohou v případě zvolení svému kraji přinést?
Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „V první řadě silné osobnosti mohou přitáhnout větší pozornost voličů a právě jejich kandidatura může mít efekt takový, že bude vyšší volební účast. Jsou to osobnosti, které se v politice pohybují řadu let a jejich angažmá je dobře známé: A určitá transparentnost může mít také vliv. Navíc v Moravskoslezském kraji nyní několik zajímavých projektů, které mohou být vnímány jako strategické. A určitá podpora regionálních snah z centra prostřednictvím těchto osobností může být výhodná.“