Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Opavy se zatoulal bobr, ohlodaný strom spadl na dům

  • Opava,

Hasiči v Opavě odstraňovali strom, který nahlodali bobři. Kmen asi dvaceti metrové vrby spadl na plot a prosklenou terasu činžovního domu, který stojí na břehu vodního náhonu v poměrně hustě obydlené části Opavy. Bobr evropský sice žije na zdejší řece Opavě, nicméně do města se prozatím neodvážil.

Opavský náhon bere vodu z řeky. V délce zhruba dvou kilometrů protéká městem, a pak vodu vrací zpět do řeky Opavy. Náhon se vine parkem, ale také podél ulic a domů. Právě sem, se zatoulal bobr. Chuť dostal zřejmě na lísky vrby, kterými se živí. A tak se pustil svými ostrými zuby do práce.

Petr Kůdela, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje: „Hasiči dostali informaci, že strom visí nad fasádou a plotem, takže vyjeli, ale mezi tím, strom spadl.“

Naštěstí došlo jen na škody materiální a nikomu se nic nestalo. Hasiči pak museli na místě padlý strom vyprostit s pomocí navijáku. Pak jej pořezat a větve i samotný kmen o průměru 40 centimetrů odstranit.

Výskyt bobrů na vodních tocích pravidelně monitorují pracovníci Povodí Odry. Tady v Opavě jejich stopy zaznamenali např. u Vojenského splavu.

Lenka Filipová, ekolog, Povodí Odry: Bobři kácí stromy a ty pak padají do koryta. Dalším problémem je, že může postavit hráz na drobné vodoteči. Zvedne tím hladinu vody a zatápí se tak okolní plochy.“

 Břehy vodního náhonu a stav zdejších stromů teď začnou zřejmě monitorovat pracovníci odboru životního prostředí opavského magistrátu.

Jindřich Hrbáč, vedoucí odd. Ochrany přírody a krajiny, Magistrát Opava: „ Budeme se muset věnovat více provozní bezpečnosti stromů a občas náhon projít, aby nedošlo k dalším škodám.“

Pokud občané o nahlodaném stromu vědí, mohou to sami na odbor životního prostředí nahlásit.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyŠINDLER LUDĚK s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 25 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Vítkov
Vítkov
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail