Píše se rok 1925 a cihelna v Opavě-Kylešovicích stavitele Julia Lundwalla, která stála na místě současného Tyršova stadionu, se stává svědkem unikátního archeologického nálezu. Při těžbě hlíny, která se používala k výrobě cihel, narazili dělníci na nápadně těžké kameny. Podle ostatních nálezů v hloubce zhruba dvou metrů pod povrchem, odborníci datovali stáří meteoritů na dobu před 18 000 lety. A podrobili kameny důkladnému zkoumání. Rozděleny byly proto na několik částí. Devět z nich je pečlivě uloženo v depozitáři Slezského zemského muzea. Nejmenší má pouhých pár centimetrů. Ty větší váží i několik kilogramů.
Vesmírné kameny se ze svého domovského muzea vypravily za policejní asistence na cestu do olomouckého vlastivědného muzea, které je veřejnosti představí do poloviny listopadu. Jde o výjimečnou událost. Tyto vzácné exponáty totiž opouštějí bezpečný úkryt v depozitáři jen výjimečně.
Po necelých dvou týdnech se meteority vrátí zpět do Opavy a na pár let zase poputují do trezoru. Opavané se na ně ale mohou těšit pravděpodobně v roce 2025, kdy uplyne 100 let od jejich nalezení.