Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jména padlých rudoarmějců se podařilo vypátrat po 79 letech

Opava |

Kousek nad obcí Suché Lazce je malý pomníček, kde jsou pohřbeni dva rudoarmějci, kteří byli zabiti v r. 1942 na útěku z pochodu smrti. Dlouho zde chyběla jejich jména. Až teď, se je díky místnímu kronikáři a amatérskému historikovi, podařilo vypátrat. Sergej Ivanovič Nikolajev a Nikolaj Gordejevič Suptelja tady teď mají také své fotografie.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Už mnoho let tento památník připomíná padlé rudoarmějce v II.světové válce. Ale až teprve nyní mohla být jejich jména vyryta na náhrobní kámen, protože jste je vypátrali. Jak se to podařilo?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Bylo to především díky souhře náhod. Obecní úřad Suché Lazce připravoval k 75. výročí osvobození knihu, kde byl nastíněn ten příběh. Byl poskládaný z fragmentů historických záznamů, které se nám podařilo sesbírat. Ten příběh jsem dal ne webové stránky. Roman Janas, který se zabývá zjišťováním identit vojáků a utečenců, si jej tam přečetl a kontaktoval mne, zda bychom chtěli dohledat tyto lidi. Tak jsem říkal, že budeme rádi, když se mu to podaří. A jemu se to podařilo

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Přijde mi, že vypátrat téměř po 80 letech jména padlých cizinců je jako pátrání po jehle v kupce sena. Jaké zdroje jste používali?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Díky tomu, že v dnešní době je hodně těch historických archivů odkryto a na ruské straně existuje několik serverů, které se na to specializují. A tam jsou také karty vojáků a utečenců. A tak se podařilo dohledat i ty fotografie.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ten příběh je odsouzeníhodný: dva váleční zajatci jsou zastřeleni na útěku a jejich těla pak pro výstrahu přibita na vrata stodoly. Našel jste další podrobnosti, které jste neznal a do příběhu vám chyběly?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Já se zajímám o historii Suchých Lazců asi 20 let a za tu dobu jsme nějaké fragmenty příběhů a událostí a také karet se záznamy sehnali. Já jsem to poskládal dohromady a doplnil jsem chybějící části. A mohl tak vzniknout ten příběh v ucelenější formě a širším kontextu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše snažení má ještě bonus navíc: podařilo se vám kontaktovat příbuzné jednoho z vojáků Sergeje I. Nikolajeva. Jak reagovali?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Určitě měli velkou radost, že se podařilo najít jejich předka. A to díky panu Janasovi, který na tom usilovně pracoval a v červnu je kontaktoval na serverech, které jsou zaměřené na vyhledávání vojáků s otevřeními databázemi. Takže to byla úspěšná akce!


Nahlásit chybu


K tématu

V Palkovicích opětovně odhalili pomník T. G. Masarykovi a A. Švehlovi zničený nacisty

31. října 2023 9:46 | Palkovice | Libor Běčák

Za slavnostní atmosféry byl v Palkovicích opětovně odhalen pomník připomínající někdejšího prezidenta T. G. Masaryka a předsedu vlády Antonína Švehlu. Původní pomník zničili nacisti.

Orlová odhalila zrekonstruovaný památník padlým za Těšínsko

26. ledna 2024 17:21 | Orlová | Jiří Cileček

U zrekonstruovaného památníku padlým za Těšínsko na hřbitově v Orlové-Městě se s úctou vzpomínalo na civilní i vojenské oběti československo-polského sporu o Těšínsko, který koncem ledna roku 1919 vyústil ve vojenské střetnutí nazývané Sedmidenní válkou. U příležitosti 105. výročí ukončení válečného sporu proběhlo slavnostní odhalení památníku.


Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. srpna 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Opavská porodnice uspořádala Den otevřených dveří nejen pro budoucí maminky

19. června 2024 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Houslisté z celého světa se utkali v mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec

19. června 2024 13:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl už 59. ročník mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec. Zúčastnilo se ho 38 talentovaných interpretů z celého světa, což je maximální počet a tentokrát se utkali ve hře na housle.

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti a pochlubila se svými moderními prostory i novinkami

18. června 2024 11:15 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze. Vyhrál radikální projekt s úctou k historii

17. června 2024 9:56 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Akce Opava v pohybu podpořila sportovní aktivity. Probíhala v Městských sadech a na letním koupališti

15. června 2024 17:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě se v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě sportovalo. Akcí Opava v pohybu se do různých sportovních aktivit mohl zapojit úplně každý, kdo zavítal do Městských sadů, nebo na letní koupaliště.

Do Noci kostelů se v Opavě zapojilo sedm svatostánků. Návštěvníky lákaly na pestrý program

15. června 2024 16:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Také Opava se zapojila do celorepublikové akce Noc kostelů. Lidé tak měli možnost v noční atmosféře navštívit nejen kostely a modlitebny, ale také věže, kláštery, nebo krypty.

Jména padlých rudoarmějců se podařilo vypátrat po 79 letech
Vydáno 24. listopadu 2021 16:30, Opava, Katka Geryková
Kousek nad obcí Suché Lazce je malý pomníček, kde jsou pohřbeni dva rudoarmějci, kteří byli zabiti v r. 1942 na útěku z pochodu smrti. Dlouho zde chyběla jejich jména. Až teď, se je díky místnímu kronikáři a amatérskému historikovi, podařilo vypátrat. Sergej Ivanovič Nikolajev a Nikolaj Gordejevič Suptelja tady teď mají také své fotografie.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Už mnoho let tento památník připomíná padlé rudoarmějce v II.světové válce. Ale až teprve nyní mohla být jejich jména vyryta na náhrobní kámen, protože jste je vypátrali. Jak se to podařilo?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Bylo to především díky souhře náhod. Obecní úřad Suché Lazce připravoval k 75. výročí osvobození knihu, kde byl nastíněn ten příběh. Byl poskládaný z fragmentů historických záznamů, které se nám podařilo sesbírat. Ten příběh jsem dal ne webové stránky. Roman Janas, který se zabývá zjišťováním identit vojáků a utečenců, si jej tam přečetl a kontaktoval mne, zda bychom chtěli dohledat tyto lidi. Tak jsem říkal, že budeme rádi, když se mu to podaří. A jemu se to podařilo

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Přijde mi, že vypátrat téměř po 80 letech jména padlých cizinců je jako pátrání po jehle v kupce sena. Jaké zdroje jste používali?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Díky tomu, že v dnešní době je hodně těch historických archivů odkryto a na ruské straně existuje několik serverů, které se na to specializují. A tam jsou také karty vojáků a utečenců. A tak se podařilo dohledat i ty fotografie.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ten příběh je odsouzeníhodný: dva váleční zajatci jsou zastřeleni na útěku a jejich těla pak pro výstrahu přibita na vrata stodoly. Našel jste další podrobnosti, které jste neznal a do příběhu vám chyběly?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Já se zajímám o historii Suchých Lazců asi 20 let a za tu dobu jsme nějaké fragmenty příběhů a událostí a také karet se záznamy sehnali. Já jsem to poskládal dohromady a doplnil jsem chybějící části. A mohl tak vzniknout ten příběh v ucelenější formě a širším kontextu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše snažení má ještě bonus navíc: podařilo se vám kontaktovat příbuzné jednoho z vojáků Sergeje I. Nikolajeva. Jak reagovali?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Určitě měli velkou radost, že se podařilo najít jejich předka. A to díky panu Janasovi, který na tom usilovně pracoval a v červnu je kontaktoval na serverech, které jsou zaměřené na vyhledávání vojáků s otevřeními databázemi. Takže to byla úspěšná akce!


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000028563/jmena-padlych-rudoarmejcu-se-podarilo-vypatrat-po-79-letech