Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jména padlých rudoarmějců se podařilo vypátrat po 79 letech

  • Opava,

Kousek nad obcí Suché Lazce je malý pomníček, kde jsou pohřbeni dva rudoarmějci, kteří byli zabiti v r. 1942 na útěku z pochodu smrti. Dlouho zde chyběla jejich jména. Až teď, se je díky místnímu kronikáři a amatérskému historikovi, podařilo vypátrat. Sergej Ivanovič Nikolajev a Nikolaj Gordejevič Suptelja tady teď mají také své fotografie.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Už mnoho let tento památník připomíná padlé rudoarmějce v II.světové válce. Ale až teprve nyní mohla být jejich jména vyryta na náhrobní kámen, protože jste je vypátrali. Jak se to podařilo?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Bylo to především díky souhře náhod. Obecní úřad Suché Lazce připravoval k 75. výročí osvobození knihu, kde byl nastíněn ten příběh. Byl poskládaný z fragmentů historických záznamů, které se nám podařilo sesbírat. Ten příběh jsem dal ne webové stránky. Roman Janas, který se zabývá zjišťováním identit vojáků a utečenců, si jej tam přečetl a kontaktoval mne, zda bychom chtěli dohledat tyto lidi. Tak jsem říkal, že budeme rádi, když se mu to podaří. A jemu se to podařilo

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Přijde mi, že vypátrat téměř po 80 letech jména padlých cizinců je jako pátrání po jehle v kupce sena. Jaké zdroje jste používali?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Díky tomu, že v dnešní době je hodně těch historických archivů odkryto a na ruské straně existuje několik serverů, které se na to specializují. A tam jsou také karty vojáků a utečenců. A tak se podařilo dohledat i ty fotografie.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ten příběh je odsouzeníhodný: dva váleční zajatci jsou zastřeleni na útěku a jejich těla pak pro výstrahu přibita na vrata stodoly. Našel jste další podrobnosti, které jste neznal a do příběhu vám chyběly?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Já se zajímám o historii Suchých Lazců asi 20 let a za tu dobu jsme nějaké fragmenty příběhů a událostí a také karet se záznamy sehnali. Já jsem to poskládal dohromady a doplnil jsem chybějící části. A mohl tak vzniknout ten příběh v ucelenější formě a širším kontextu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše snažení má ještě bonus navíc: podařilo se vám kontaktovat příbuzné jednoho z vojáků Sergeje I. Nikolajeva. Jak reagovali?

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Určitě měli velkou radost, že se podařilo najít jejich předka. A to díky panu Janasovi, který na tom usilovně pracoval a v červnu je kontaktoval na serverech, které jsou zaměřené na vyhledávání vojáků s otevřeními databázemi. Takže to byla úspěšná akce!


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy