Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obchodní dům Breda se po letech opět rozzářil, lidé se složili na vánoční osvětlení

Opava |

Po mnoha letech se Opavanům se naskytl znovu úchvatný pohled na večerní rozsvícený obchodní dům Breda. Tento architektonický skvost je již 8 let zavřený a chátrá. Díky sbírce se podařilo nashromáždit peníze nejen na obnovu původního vánočního osvětlení, ale také nutné udržovací práce.

Mnozí Opavané pamatují obchodní dům Breda v dobách své největší slávy. Omšelá budova nyní jen vzdáleně připomíná, že kdysi byla centrem nákupů i symbolem luxusu. Díky finanční sbírce se podařilo renovovat původní vánoční osvětlení na fasádě. Žárovky budou teď v adventu každý večer svítit.

Linda Bittová, organizátorka sbírky: „My jsme se rozhodli to rozsvítit hlavně proto, abychom dali lidem najevo, že Breda neumřela. A že do ní chceme vrátit život. A to je vlastně symbolika spojená s těmi žárovkami.“

Z vybraného půl milionu korun ještě zůstalo dost peněz na některé udržovací práce, které jsou kvůli špatnému stavu této kulturní památky nutné. Správce konkurzní podstaty se ji nyní snaží prodat.

Marek Zygula, pověřený správce OD Breda: „Celá sbírka bude na  rekonstrukci střešního pláště, vč. odvodnění kopule, protože to nám teď dělá největší problém.“

1450 žárovek našroubovali do závitů přímo na fasádě horolezci, kteří k ním museli slanit. Ta poslední měla přijít na své místo právě teď.

Tomáš Petreček, horolezec a extrémní sportovec: „Budu montovat poslední žárovku, která tam chybí a s pomocí lan slaním do toho místa a zašroubuju.“

Lidé netrpělivě čekali na poslední žárovku a na to, až fasáda zazáří.... Postupně se ze tmy vylouply jednotlivé linie domu.

A tak 8 let zavřený obchodní dům ožil v adventním čase a připomněl, že po válce byl největším v Československu a díky jedinečné architektuře si stále zaslouží pozornost, i když už nevypadá nejlíp.

obyvatel Opavy: „Je to famózní! Je to velká pocta Leopoldovi Bauerovi, který to tak nádherně postavil“

Bredu zná v Opavě snad každý: mnozí zde chodili nakupovat, jiní zde pracovali.

Michael Víteček vzpomněl v krátkém proslovu na svou babičku Irenu Gajovou, která tady byla zaměstnána celý život. Původně měla řečnit sama. Bohužel, před pár dny náhle zemřela.

Michael Víteček, obyvatel Opavy: „S úsměvem řekla, že určitě půjde a že nám všem o historii Bredy něco řekne. Bohužel, už se této události nedožila.“

Obchodní dům v centru Opavy teď bude zářit do tmy každý večer. Předvánoční atmosféru bude stejně jako kdysi připomínat také velký vánoční strom vztyčený u vstupního schodiště uvnitř. Zavzpomínat si může přijít každý vždy o adventní neděli od 14 do 17 hodin.Nahlásit chybu


K tématu

Revitalizace opavské Bredy vzejde ze soutěžního dialogu

3. listopadu 2023 15:50 | Opava | Jiří Cileček

Město Opava vyhlásilo ve spolupráci s kanceláří MOBA veřejný soutěžní dialog na kvalitní řešení revitalizace bývalého obchodního domu Breda v Opavě. Cílem je najít odpověď na otázku, jak se ve 21. století postavit k provozu a architektonickému řešení historického, památkově chráněného objektu a zároveň budově dodat novou náplň, která bude přínosem pro nejen společenský a kulturní život obyvatel města.

V Opavě pokračuje rekonstrukce Bredy. Vyrábí se nová okna, čistí fasáda a připravuje se architektonická soutěž

6. září 2023 12:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda je v plném proudu. Pracuje se jak uvnitř budovy, tak venku, se postupně čistí fasáda a připravuje se vše na výměnu oken, které se aktuálně vyrábí.

Rekonstrukce Bredy: čistí se fasáda, vyrábějí okna a připravují podklady pro architektonickou soutěž

3. září 2023 23:20 | Opava | Yvona Fajtová

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda je v plném proudu. Postupně se čistí fasáda, vyklízejí vnitřní prostory a připravuje se vše na výměnu oken, které se aktuálně vyrábí.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Planetární stezku v Opavě doplnila nová planetka. Je pojmenována po prvním rektorovi SU

23. května 2024 19:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě Martinovi Černohorskému.

Planetární stezka v Opavě se rozšířila o planetku Černohorský. Je poctou prvnímu rektorovi SU

23. května 2024 11:13 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektorovi Slezské univerzity Martinovi Černohorskému.

Opava uspořádala už 6. ročník senior akademie. Nabídla přednášky, exkurze i kulturu

22. května 2024 19:12 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl další ročník oblíbené senior akademie. Město ji uspořádalo už šestým rokem ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací, která pro účastníky zajišťuje zajímavý doprovodný program.

Opava ušetří miliony na energiích. Začne s instalací fotovoltaických elektráren

21. května 2024 12:32 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

V červnu začne hlasování pro Nápady pro Opavu. Zpestří ho soutěž o ceny

20. května 2024 0:10 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V polovině ledna odstaroval už 8. ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Lidé do něj poslali celkem 17 návrhů na to, jak vylepšit veřejný prostor. Do hlasování jich po různých fázích kontrol postoupilo 12.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález v MSK za posledních 100 let

19. května 2024 23:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Obchodní dům Breda se po letech opět rozzářil, lidé se složili na vánoční osvětlení
Vydáno 29. listopadu 2021 11:52, Opava, Katka Geryková
Po mnoha letech se Opavanům se naskytl znovu úchvatný pohled na večerní rozsvícený obchodní dům Breda. Tento architektonický skvost je již 8 let zavřený a chátrá. Díky sbírce se podařilo nashromáždit peníze nejen na obnovu původního vánočního osvětlení, ale také nutné udržovací práce.

Mnozí Opavané pamatují obchodní dům Breda v dobách své největší slávy. Omšelá budova nyní jen vzdáleně připomíná, že kdysi byla centrem nákupů i symbolem luxusu. Díky finanční sbírce se podařilo renovovat původní vánoční osvětlení na fasádě. Žárovky budou teď v adventu každý večer svítit.

Linda Bittová, organizátorka sbírky: „My jsme se rozhodli to rozsvítit hlavně proto, abychom dali lidem najevo, že Breda neumřela. A že do ní chceme vrátit život. A to je vlastně symbolika spojená s těmi žárovkami.“

Z vybraného půl milionu korun ještě zůstalo dost peněz na některé udržovací práce, které jsou kvůli špatnému stavu této kulturní památky nutné. Správce konkurzní podstaty se ji nyní snaží prodat.

Marek Zygula, pověřený správce OD Breda: „Celá sbírka bude na  rekonstrukci střešního pláště, vč. odvodnění kopule, protože to nám teď dělá největší problém.“

1450 žárovek našroubovali do závitů přímo na fasádě horolezci, kteří k ním museli slanit. Ta poslední měla přijít na své místo právě teď.

Tomáš Petreček, horolezec a extrémní sportovec: „Budu montovat poslední žárovku, která tam chybí a s pomocí lan slaním do toho místa a zašroubuju.“

Lidé netrpělivě čekali na poslední žárovku a na to, až fasáda zazáří.... Postupně se ze tmy vylouply jednotlivé linie domu.

A tak 8 let zavřený obchodní dům ožil v adventním čase a připomněl, že po válce byl největším v Československu a díky jedinečné architektuře si stále zaslouží pozornost, i když už nevypadá nejlíp.

obyvatel Opavy: „Je to famózní! Je to velká pocta Leopoldovi Bauerovi, který to tak nádherně postavil“

Bredu zná v Opavě snad každý: mnozí zde chodili nakupovat, jiní zde pracovali.

Michael Víteček vzpomněl v krátkém proslovu na svou babičku Irenu Gajovou, která tady byla zaměstnána celý život. Původně měla řečnit sama. Bohužel, před pár dny náhle zemřela.

Michael Víteček, obyvatel Opavy: „S úsměvem řekla, že určitě půjde a že nám všem o historii Bredy něco řekne. Bohužel, už se této události nedožila.“

Obchodní dům v centru Opavy teď bude zářit do tmy každý večer. Předvánoční atmosféru bude stejně jako kdysi připomínat také velký vánoční strom vztyčený u vstupního schodiště uvnitř. Zavzpomínat si může přijít každý vždy o adventní neděli od 14 do 17 hodin.Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000028697/breda-se-po-letech-opet-rozzarila-lide-se-slozili-na-vanocni-osvetleni-chatrajiciho-obchodniho-domu