Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kapacita geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice je stále na maximu

  • Opava,

Geriatrické a doléčovací oddělení je jedním z nevytíženějších oddělení Slezské nemocnice. Přestože se před časem přestěhovalo do nových prostor a kapacita pacientů se o něco navýšila, nestačí to.

Geriatrické a doléčovací oddělení sídlí v nově opraveném pavilonu. K dispozici je tady 54 lůžek především pro starší pacienty, kteří se potřebují zotavit z náročnějších zákroků či onemocnění.

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Pokud je zhoršená i mobilita, pacient není schopen se postavit na nohy a rodina neumí zajistit péči, tak zůstává dál v nemocnici. Tak, aby proběhla rekonvalescence, nácvik soběstačnosti.“

Nejčastěji sem přicházejí pacienti z interního, plicního, neurologického či ortopedického oddělení, kde jejich léčba už skončila, ale jejich stav stále není vhodný k převozu do domácího ošetření.

Jolana Švachová si zlomila krček a nebyla schopná jakéhokoliv pohybu. Nejprve ležela na ortopedii, pak ji převezli právě na geriatrické a doléčovací oddělení. Díky pravidelnému cvičení s fyzioterapeutem teď opět chodí.

Jolana Švachová, pacientka: „Jsem jenom ležela, vůbec jsme nemohla chodit. Teď se už postavím,  jsem mobilní. Takže mne už zítra pustí domů.“

Nový typem pacientů jsou ti, kteří onemocněli koronavirem, a potřebují čas na rekonvalescenci. Starším lidem často covid zhorší také další onemocnění, kterými trpěli.

Monika Janáčová, vrchní sestra, geriatrické a doléčovací odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Každý pacient potřebuje ten čas zcela jiný. Jednak je to fyzický stav, síly a zdravotní stránka.“

Kapacita tohoto oddělení je neustále na maximu. Pacienti jsou zde hospitalizovaní třeba jen pár dnů nebo také několik týdnů. Lékaři a zdravotní sestry pak poradí, jak o nemocného pečovat v domácím prostředí a nebo také která asociální zařízení jim mohou s péčí pomoci.


Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železniční stanice Dolní Životice
Dolní Životice
od 120 Kč/hod.

Detail

Ondřej Těžký - pracoviště Opava
Opava
od 180 Kč/hod.

Detail