Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce Národního památníku II. světové války v Hrabyni. Exponáty se stěhují do depozitářů

  • Opava,

Pracovníci Slezského zemského muzea vyklízí předměty z expozic v Národní památník II. světové války v Hrabyni. Chystá se totiž jeho rekonstrukce. Kvůli tomu zůstane až do jara roku 2023 památník pro veřejnost uzavřený.

Památník II. Světové války v Hrabyni byl otevřený v roce 1980. Rekonstrukcí prošel památník na začátku tohoto tisíciletí (2005-6). Během následujícího roku dojde k zásadním změnám ve výstavních prostorách.

Tisíce předmětů, které dokumentují události II. světové války, teď pracovníci památníku pečlivě zabalit do krabic. Následující rok trvání stavebních prací totiž musí přečkat v bezpečí depozitářů.

Marek Slanina, zbrojíř, Národní památník II. světové války v Hrabyni: „Při manipulaci s věcmi z vitrín musíme být opatrní, protože vitríny jsou prosklené. Tak hlavně u těch větších a těžších předmětů musíme dávat pozor.“

Písemné dokumenty, jako třeba fotografie, mapy či průkazy se ukládají do složek, uniformy je nutné poskládat do krabic. Vše ostatní pak pečlivě zabalit.

Velké bojové scény z ústřední výstavní místnosti budou rozebrány a pro novou expozici částečně změněny. Vedle polorozbořeného domku přibude protiletecký kryt, kde bude možné slyšet zvuk blížících se letadel nebo také cítit otřesy. Proměnou projde i sousední instalované bojiště.

Kamila Poláková, vedoucí Národní památník II. světové války v Hrabyni: „Ta bojová scéna věnovaná ostravské operaci zůstane, ale vizuálně bude vypadat jinak. A ten kopec bude věnovaný více Opavě. “

Nová expozice nebude obsahovat doprovodné texty na tabulích. Zastoupí je moderní technika. Informace si návštěvníci budou moci najít sami díky elektronickým infokioskům.  Rekonstrukce za 34 mil. korun bude trvat celý příští rok. Do nové expozice budou moci návštěvníci poprvé vstoupit v dubnu roku 2023.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy