Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V opavské porodnici se vloni narodilo 988 dětí. 23 rodiček muselo mít speciální péči kvůli koronaviru

  • Opava,

V opavské porodnici se během uplynulého roku narodila necelá tisícovka dětí. Zhruba tři procenta rodiček pozitivních na onemocnění Covid-19 musela mít během pobytu v porodnici zvláštní péči. Naštěstí měly všechny ženy lehký průběh onemocnění, takže porod zvládly bez komplikací.

Vloni se v opavské porodnici narodil naprosto stejný počet dětí jako v předešlém roce – 988. Většina z nich spontánní cestou. V 17% případů lékaři kvůli vysokému riziku indikovali budoucím maminkám císařský řez. V poslední době se tady specializují na otáčení plodu, který je uložený v děloze koncem pánevním. Ročně tady registrují 25 takových případů. Otočit miminko v břiše matky se podaří u poloviny z nich.

Zvláštní péče se dostává ženám, které jsou při příjmu do porodnice pozitivní na koronavirus.

Alfréd Dörr, primář gynekologicko-porodnického odd., Slezská nemocnice: „Máme vyčleněny porodní pokoje, kde je tato rodička před porodem, a po porodu 2-3 hodiny. Pak se přesouvá i s dítětem na jiné covidové lůžko na oddělení.“

Personál musí při péči o takové pacientky využívat ochranné prostředky. Každá návštěva personálu na pokoji se tak neobejde bez speciálního oblečení.

Petra Stebelová, porodní asistentka, Slezská nemocnice: „Mám na sobě jednu zástěru, teď si nasazuji návleky na boty. Následně budu pokračovat dalším oblečením.“

Rodiček pozitivních na onemocnění covid-19 přijali v porodnici během loňského roku 23. Všechny ženy měly lehký průběh nemoci a porod zvládly bez komplikací.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy