Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Změny v opavské MHD: vyšší jízdné a méně linek, zato kratší intervaly

  • Opava,

Dražší jízdné a méně trolejbusových spojů, ale v častějších intervalech – to jsou změny, které od začátku měsíce zavádí opavský dopravní podnik. Důvodem je pokles cestujících v hromadné dopravě a také růst cen energií a pohonných hmot. V následujícím příspěvku pro vás shrneme změny.

Cestujících v městských autobusech i trolejbusech ubývá posledních pět let. Pandemie koronaviru v roce 2020 je pak vyhnala z hromadné dopravy úplně. Školy byly zavřené, zaměstnanci pracovali z domu. Spoje jezdily téměř prázdné. Ubylo 33% cestujících. Zpět do vozů se jich vrátilo po lockdownu mnohem méně. Ztráty opavského dopravního podniku vyšplhaly k 11 milionům Kč. Situaci nevylepšilo ani loňské navýšení ceny za pohonné hmoty a energie, které se meziročně zdvojnásobilo. Proto od března dochází k opatřením, která na vzniklou situaci musí reagovat.

Michal Jedlička, náměstek primátora Opavy: „Hlavní důvod je ekonomický, enormní navýšení cen energií. Nejsme schopni při současné situaci garantovat, abychom byli na nule. A reagujeme na pokles poptávky od občanů, kteří z dopravy odešli a zatím se nevrátili.“

V rámci optimalizace dopravy dojde ke zrušení většiny trolejbusových linek. Z 11, které křižovaly město, zůstanou čtyři. Půjde o páteřní linky, které pokryjí území celé Opavy. Změní se ovšem intervaly mezi jednotlivými spoji.

Pavel Gebauer, ředitel, Městský dopravní podnik Opava: „Intervaly mezi spoji jsou nastaveny tak,  aby byly lépe proložené. Aby se lépe využily jednotlivé linky a spoje. Intervaly budou  zkrácené.“

V době ranní a odpolední špičky je interval zkrácený z 20 na 12 minut. Přes den bude prodleva patnáctiminutová. Večerní spoje budou vypravovány v rozmezí 30 minut, stejně jako dosud. Provoz na 15 autobusových linkách zůstává beze změny.

Od 1. března dochází také ke zvýšení ceny krátkodobého i dlouhodobého jízdného v hromadné dopravě.

Michal Jedlička, náměstek primátora Opavy: „Zjistili jsme, že skoro 10 let se dlouhodobé časové jízdné vůbec nezvýšilo. Přitom inflace je kolem 20%. My zvyšujeme o 15%.

Nejvyšší navýšení ceny je u jízdenek prodávaných za hotovost u řidiče, a to o polovinu. To proto, aby cestující dali přednost bezkontaktním platbám, které lze provádět s pomoci ODISky, bankovní karty nebo mobilní aplikace. Tento systém odbavení byl do opavských trolejbusů a autobusů postupně zaváděný od roku 2019 a dnes mu dává přednost většina cestujících.


Nahlásit chybu

K tématu

Opavská MHD od září zlevní

Opavané budou jezdit hromadnou dopravou levněji. Tedy děti, studenti a pak také lidé nad 65 let. Schválili to na svém červnovém zasedání zas...


Nejčtenější zprávy