Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Joy Adamsonovou známe především jak autorku knihy Příběh lvice Elsy, která byla přeložena do 25 jazyků. Kromě toho se věnovala také ochraně africké přírody, zakládala parky a nebo také dokumentovala kresbou africké kmeny. Čemu se podle vás věnovala nejvíc?
Zuzana Beranová, spisovatelka: „Její kniha Příběh lvice Elsy se stala jiskrou ochranářského hnutí, které vypuklo v 70. letech minulého století. A ona nám poskytla nový pohled na zvířata. Ukázala, že zvířata nejsou bytosti bez duše. A stojí za to je chránit. Kromě vlivu na ochranářské hnutí se prosadila jako talentovaná malířka botanických kreseb a afrických kmenů, které dodnes tvoří světový národní poklad. Joy zdokumentovala věci, které dnes už zanikly.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: O této ochránkyni zvířat jste napsala už dříve životopisnou knihu, teď vychází komiks. Jak složité bylo „přepnout se“ na vyjadřování v obrazech?
Zuzana Beranová, spisovatelka: „Pro mne bylo nejsložitější ten košatý a bohatý život J. Adamsonové seřezat do několika významných momentů, zjednodušit ho. Vybrat momenty, které jsou obrazově vděčné. Ale současně jsem musela zachovat dynamiku příběhu.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Musela jste zvažovat, které události budou v komiksu ztvárněné. Podle čeho jste je vybírala?
Zuzana Beranová, spisovatelka: „Já chci říci, že jsem z životopisu J. Adamson nevynechávala nepříjemné momenty z jejího života. Které by mohly být i proti její aureole slavné osobnosti. Jako její psychické problémy, pokusy o sebevraždu nebo temná stránka její rodiny. Já jsem chtěla, aby byl komiks pravdivý.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak vznikla spolupráce s novojičínským kreslířem Oldřichem Hyvnarem, který je autorem ilustrací?
Zuzana Beranová, spisovatelka: „Já jsem hledala nějakého kreslíře, který už má zkušenosti s životopisnými komiksy. O. Hyvnar nakreslil příběh mořeplavce Konkolského. Mně se ta knížka líbila, tak jsem Oldřicha oslovila a vznikla z toho pěkná, několikaměsíční spolupráce.“