Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava uvolní z rozpočtu 10 mil. korun pro potřeby uprchlíků. Ve městě jich je asi stovka

  • Opava,

Opavští zastupitelé jednomyslně odhlasovali podporu ve výši 10 mil. korun na hmotné zajištění uprchlíků, kteří do města přicházejí z Ruskem napadené Ukrajiny. Podle odhadu je nyní je v Opavě víc jak stovka uprchlíků. Mnozí z nich se po vyřízení nebytných náležitostí vydávají dál na cestu v rámci republiky, nebo také do zahraničí.

Jaroslav přijel do Opavy se svou ženou a třemi dětmi ze Zakarpatské Ukrajiny. Zázemí našla tato rodina stejně jako mnohé další v evakuačním centru. Teď je čeká registrace v kontaktním centru v Ostravě, kde si mohou vyřídit vízum.

Jaroslav: „Chceme zůstat tady, v Čechách, v Opavě. Chceme pracovat, ne jen tak sedět.“

Podobně jako Jaroslav přemýšlí asi polovina zdejších uprchlíků.  Další se rozhodli pokračovat do dalších měst v republice. Nebo třeba dál do Polska, Maďarska nebo Německa. Lidé kteří chtějí v Opavě zůstat, jsou ubytováni v hotelích. Bydlení, stravu a také další potřebné věci zajišťuje město Opava. Zastupitelé na to nyní uvolnili z rozpočtu 10 milionů korun.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Jsem rád a děkuji zastupitelům, že dnes pomohli schválit 10 mil. korun na rychlou pomoc ukrajinský uprchlíkům. Jedná se o cílenou pomoc na lokální úrovni.“

Ovšem nepomáhá jen město. Ubytování běžencům nabídli nezištně také desítky místních lidí a nebo příbuzní, kteří v Čechách již delší čas pracují.

Opavský magistrát zřídil již dříve linku a e-mailovou adresu, kde mohou lidé nabízet svou pomoc, případně se informovat, co je potřeba.

NABÍDKA POMOCI, OPAVSKO
tel: 734 648 051 (po – pá 8,00 – 16,00 hod.)
e-mail: ukrajina@opava-city.cz


Nahlásit chybu


K tématu