Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Centrum pro válečné uprchlíky Paľanycja v Opavě. Podpora na jednom místě

  • Opava,

V Opavě vzniklo centrum pomoci válečným uprchlíkům. Informační i materiální pomoc pro běžence teď bude soustředěna na jedno místo. V budoucnu tady vzniknou také jazykové učebny a prostory pro setkávání. Provoz mají na starosti čeští i ukrajinští dobrovolníci.

Dobrovolníci kolem uměleckého uskupení Gottfrei započali s organizováním pomoci pro Ukrajinu hned od zahájení ruské okupace na konci února.

Jako sklad pro materiální sbírku sloužily nejprve prostory galerie. Odtud putovala pomoc na Ukrajinu. Zanedlouho se ale lidé prchající před válkou začali usídlovat v Opavě.

Martina Minařík Pavelková, dobrovolnice: „Lidé  sem přicházeli  a potřebovali si věci ze sbírky vzít. A místo toho, aby se balilo, tak začalo vznikat komunitní centrum.“

V tuto dobu už prostory přestávaly stačit. A tak nabídka na bezplatný pronájem části nevyužívaného objektu firmy Optys, přišla jako na zavolanou.

Michael Krettek, jednatel, Optys: „ Jsou to prostory, které v minulosti sloužily jako prodejny, předváděcí místnosti, kanceláře."

V centru pro válečné uprchlíky, které nese ukrajinský název Paľanycja, tedy chléb, se teď bude soustředit veškerá materiální, informační i psychologická pomoc. Téměř z hodiny na hodinu se sem dobrovolníci z galerie Gottfrei přestěhovali. A zprovoznili free shop s nabídkou oblečení, obuvi i hygienických potřeb.

klientka Free Shopu: „Potřebuji dětské oblečení a také oblečení pro sebe. My jsme si s sebou z domu nic nevzali.“

V objektu je dostatek prostoru také pro sklad hmotné nouze nebo komunitní místo pro setkávání ukrajinské menšiny.Nahlásit chybu


K tématu
Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail