Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavané třídí kuchyňský odpad. Zatím v pilotním projektu

  • Opava,

Opavané budou nově třídit kuchyňský odpad. Prozatím jde v rámci pilotního projektu o 1700 domácností. V Moravskoslezském kraji mají možnost tento typ odpadu třídit pouze obyvatelé dvou měst. Kromě Opavy také ještě v Novém Jičíně.

V rámci pilotního projektu má teď 1 700 domácností na opavském sídlišti Olomoucká možnost kuchyňský odpad vytřídit. Do této hnědé popelnice, mohou uložit například zbytky jídla, pečivo, skořápky od vajec nebo potraviny po datu spotřeby.

Robin Liška, regionální manager, JRK: „Zbytky jídla živočišného původu mohou být odloženy v původních obalech. Technologie na bioplynové stanici si s tím umí poradit. Pokud je to možné, tak je lepší, když to tam putuje bez obalu.“

Během května dostanou dotčené domácnosti také košík, ve kterém mohou odpad skladovat a pak přenášet.

obyvatelé Opavy: „Přišlo mi to vhod. Doma třídíme hodně. V podstatě všechno.“

Cílem projektu je snížit množství komunálního odpadu, který putuje na skládku. A tak také snížit náklady na jeho zpracování.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Budeme třídit kuchyňský odpad, který se nebude dávat na skládku. Ušetří se tedy peníze za skládkovné. A z odpadu se bude vyrábět bioplyn.“

Snižování produkce odpadů, který se vyváží na skládku, je nutné také kvůli ukončení skládkování recyklovatelných a biologický rozložitelných surovin, které má přijít v roce 2030.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy