• Načítám...
>

Jan Friš popáté vítězem Opavské míle. Mezi ženami byla nejlepší Adéla Sádlová

• Opava,

Profesionální i amatérští běžci se postavili na start běžeckého závodu Opavská míle, který vedl ulicemi Opavy. Mezi muži si pro své páté vítězství v desetileté historii závodu doběhl Jan Friš. Z žen byla nejlepší Adéla Sádlová.

Silniční závod Opavská míle je velmi oblíbeným podnikem. Každoročně jej běhají stovky lidí nejrůznějšího věku. Letos jich bylo skoro 900. Na trati dlouhé 1 609 metrů se potkávají amatéři i profesionálové.

Jiří Sýkora, ředitel závodu Opavská míle: „Deset nebo pět kilometrů běhu by bylo pro normálního člověka. Ta míle je relativně krátká.“

Není výjimkou, že se mnozí závodníci hlásí opakovaně. Trať, která vede městem, má totiž svou atmosféru. Na několik minut se zastaví doprava a mílovou vzdálenost lemují hrozny povzbuzujících diváků.

Ti letos hnali vpřed Jana Friše, několikanásobného mistra republiky v běhu na 1 500 a 3000 m. Vítězem Opavské míle se stal už popáté.

Jan Friš, Dukla Praha, vítěz závodu: „Kluci byli dobří. Fakt do poslední chvíle jsem nevěřil, že to dopadne. Pravda, v posledních týdnech to bylo docela náročný na závodění.“

Na dalších místech doběhli Jakub Davidík a Filip Šnejdr. Opavský rodák Jan Sýkora skončil 8.

Mezi ženskou elitou byla nejlepší Adéla Sádlová.

Adéla Sádlová, AK Olymp Brno, vítězka závodu: „Myslela jsem, že to bude těžší. Protože normálně běhám 800 m a toto je dvojnásobná trať. Takže jsem nevěděla, co od toho čekat. Ale běželo se mi opravdu dobře a jsem ráda, že jsem vyhrála.“

Druhá byla Anna Suráková a třetí Iveta Rašková. Opavské barvy hájily Adéla a Tereza Hluché, které doběhly na 5. a 6. místě.

Opavskou míli běželi rovněž rodinné, pracovní nebo školní týmy a absolvovali ji také vozíčkáři.

účastník závodu: „Na to že jsem vůbec netrénoval, přežil jsem. Je to paráda. Super pocit.“

Na každého, kdo závod dokončil, čekala v cíli památeční medaile.

Opavskou míli tentokrát vynechal extrémní sportovec a horolezec Tomáš Petreček, který se vrátil z pohoří Karákóram. A tak se stal pro tentokrát alespoň startérem.

Tomáš Petreček, extrémní sportovec a horolezec: „Přijel jsem z expedice. Takže ten běh by nebyl ideální. Ale když přišla nabídka, že bych mohl závod odstartovat, tak jsem neváhal.“

S atlety, kteří Opavskou míli běželi, se pak zúčastnil společné autogramiády.