Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pouliční divadlo V.O.S.A.Theatre přivezlo do Opavy obří loutky zvířat

  • Opava,

Babí léto je v Opavě ve znamení kultury. Září je tady totiž věnováno multižánrovému festivalu Bezručova Opava. Jedním z pěti desítek pořadů, které organizátoři připravili, byl také velkolepý pouliční průvod s loutkami v nadživotní velikosti. Nabídlo jej divadlo V.O.S.A. Theatre. Tato akce zahajovala také Český den na světové výstavě EXPO v Dubaji.

Desítky dospělých a hlavně dětí přišly do centra Opavy, aby se přidali do průvodu, který připravilo pouliční divadlo V.O.S.A Theatre.

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Já jsem přesvědčen, že někdo přijde adresně na začátek, a půjde s námi. Ale určitě se někdo připojí cestou, protože mu to bude mu to připadat zajímavé.“

Představení Bajka se pak odehrávalo na několika místech ve městě. Mezi nimi se lidé přemísťovali v dlouhém zástupu. Ten mířil za králem zvířat.

Jakub Vedral, umělecký vedoucí V.O.S.A. Theatre: „Vždycky se snažíme najít zajímavá místa, odkazy a konsekvence. Vyjít z genia loci daného prostoru . Snažíme se to místo ukázat, zapojit do hry.“

V Opavě se objevila výjimečná zvířata obrovských rozměrů. Zatímco diváci poslouchali vyprávění průvodce na vysokém voze, na Rybím trhu se k životu probouzely ryby.

Erika Čičmanová, loutkoherečka a výtvarnice, V.O.S.A. Theatre: „Teď už jsme ve finální fázi přípravy loutky. Už ji nafukujeme. Jsou to obří, devíti metrové ryby, které si s sebou vždycky přivezeme v malém skladném batůžku.“

Ryby v ulicích vyvolaly pozdvižení a obdiv především v očích dětí. Společně pak všichni vyrazili hledat krále zvířat. Vyposlechnout si cestou mohly hned několik bajek. A zamyslet se nad tím, co je v životě důležité, za co je nutné bojovat a co je potřeba chránit.

účastnice akce: „Ty loutky jsou pro děti. Ty bajky. To je poučení pro nás dospělé.“

Dlouhý lidský had pomalu mířil parkem k Ptačímu vrchu.

Tereza Kerle, loutkoherečka, V.O.S.A. Theatre: „My tady máme loutky sokolů na dlouhých tyčích a čekáme, až k nám dorazí  průvod.“

Poté se představení přesunulo k Obecnímu domu, odkud vykoukla opavská rodačka Joy Adamsonová, ochránkyně zvířat a milovnice lvů. Tady je totiž zrovna k vidění výstava o jejím životě. A kdo jiný by měl vědět, kde krále zvířat najít, než právě ona.

Společně pak přivolali velkého mechanického plechového lva. Vysoký byl šest metrů a bezmála osm metrů dlouhý. Loutka se pomalu šinula městem díky vysokozdvižnému vozíku. Kromě techniky jí vdechli život také tři loutkoherci.

Jakub Vedral, umělecký vedoucí V.O.S.A. Theatre: „Je vlastně celá dělaná tak, abychom do ní oblékli vysokozdvižný vozík. Což je hlavní motor a ovladač celé loutky.“

Ohromeny zůstaly nejen děti, ale také dospělí. Kteří se mohli nechat unést na vlně fantazie a alespoň na chvíli se přenést do svých dětských let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy