Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výsledky voleb v Opavě kopírují celostátní politiku

  • Opava,

Výsledky voleb v Opavě rozebereme také s politologem Lukášem Vomlelou ze Slezské univerzity. Zeptáme se, jaké změny mají občané očekávat. A zda se směřování města bude po volbách nějak zásadně měnit.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Hnutí ANO si v Opavě od posledních voleb do zastupitelstva města polepšilo o zhruba 12%. Čím je tento výrazný nárůst preferencí způsobený?

Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Je to určitě způsobeno vývojem v celostátní politice, kdy se ANO těší větší popularitě než v předchozích posledních měsících. Na druhou stranu je to také způsobeno popularitou místního lídra Tomáše Navrátila.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Kromě ANO bude v zastupitelstvu zasedat ještě dalších 6 politických subjektů. A je poměrně dobře čitelné, s kým bude chtít vítěz voleb spolupracovat. Jsou to současní koaliční partneři, jako Občané městských částí, Zelená pro Opavu a KDU-ČSL. Dohromady to je pohodlných 24 hlasů. Znamená to, že Opavu v jejím směřování nečekají žádné změny?

Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita:Je to asi nejpravděpodobnější scénář. Protože ta koalice byla úspěšná, stabilní. Neukazovaly se tam nějaké výrazné rozdíly. Mohou navazovat na práci předchozího zastupitelstva, resp. rady. Čili je to jeden z nejmožnějších scénářů.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Ještě k volební účasti. Na Opavsku je tradičně poměrně vysoká. Nyní byla kolem 50%, samotná Opava pak měla 40%. Přesto, je to dost na to aby se v tomto poměru zobrazila vůle občanů, kam má jejich obec směřovat?

Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „To je specifická otázka. V některých ohledech nemusí být voliči motivováni, aby přišli k volbám. Třeba z toho důvodu, že jsou spokojeni, jak se vyvíjí komunální politika. A nemají potřebu do toho promlouvat. Volební účast může odrážet dvě věci: jednak potřebu, ochotu se angažovat a být účasten toho volebního, demokratického procesu. Na druhou stranu pokud nedochází k výraznějším sporům, může se to také na účasti projevit.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: O primátorské křeslo bude usilovat znovu Tomáš Navrátil. Je to jediná výrazná osobnost pro vedení města nebo by se mohla objevit ještě nějaká další?

Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Nikdy se nedá vyloučit, že se může objevit někdo další. Ale v tuto chvíli je to velmi nepravděpodobné. Protože je to lídr a má opravdu velmi silnou podporu s daleko větším ziskem, než se očekávalo.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Přes 5% hranici se dostala také SPD, která svůj počet hlasů od posledních voleb víc jak zdvojnásobila, nyní má 5 mandátů. Jakou roli bude mít?

Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Já si myslím, že v tomto případě bude SPD spíš marginálním subjektem, který bude pravděpodobně v izolaci. A nevím, do jaké míry se budou schopni zapojit do fungování zastupitelstva. Uvidíme. V každém případě si nemyslím, že by sehrávali významnější roli.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: O zastupitelská křesla naopak přišli např. Piráti, sociální demokraté a komunisté. To jsou subjekty, které dlouhodobě v samosprávě pracovaly. Proč se tak stalo?

Lukáš Vomlela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „V případě ČSSD a KSČM je to dlouhodobý vývoj, kdy velmi živelně ztratili podporu a nedokázali na Opavsku zaujmout nad úroveň jejich celostátní podpory. V případě ČSSD je to škoda, protože bylo platným koaličním partnerem hnutí ANO, ale nebyli schopni překonat 5 % bariéru, a v tomto ohledu následovali vývoj, který ČSSD postihl v posledních parlamentních volbách. Co se týká Pirátů, tak to je výrazný neúspěch. Očekávalo se, že jejich zisk nebude nijak velký, ale myslím, že pro ně nepřekročení 5% hranice je výrazným zklamáním.“


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy